Rząd zmienia ustawę, a protest lekarzy trwa

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 07:20
Ministrowie mają zająć się we wtorek przygotowanym przez resort zdrowia projektem zmian w ustawie refundacyjnej.
Audio
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (L) i Szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel (P) witają się przed konferencją w warszawskim Klubie Lekarza
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (L) i Szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel (P) witają się przed konferencją w warszawskim Klubie LekarzaFoto: fot. PAP/Tomasz Gzell

Taką zapowiedź złożył podczas konferencji prasowej minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Z ustawy refundacyjnej zostanie wycofany przepis o karaniu lekarzy. Chodzi o art. 48 paragraf 8 ustawy refundacyjnej przewidujący, że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o przypadki wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych, a także niezgodnie z uprawnieniami pacjenta.

Minister zapowiedział też zmianę rozporządzenia w sprawie recept tak, aby lekarze nie musieli wpisywać stopnia odpłatności leków, które są na jednym poziomie refundacji.

Na razie lekarze kontynuują akcję "pieczątkową" - zapowiadają, że decyzja o zawieszeniu protestu pieczątkowego zapadnie, gdy będzie jasny harmonogram wprowadzenia zmian.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz spotkał się w poniedziałek po godz. 18 z protestującymi lekarzami: przedstawicielami Porozumienia Zielonogórskiego, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, lekarzy skupionych wokół portalu Konsylium24 oraz Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia; przedstawił im projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej oraz rozporządzenia ws. recept.

IAR, PAP, agkm

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Arłukowicz: pacjenci nie będą narzędziem protestu

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 06:28
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz apeluje do lekarzy o zaprzestanie protestu przeciwko niektórym zapisom ustawy refundacyjnej. Mówi, że pacjent nie może być narzędziem sporu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec protestu lekarzy, a potem zmiany ustawy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 08:45
Oczekujemy, że protest lekarzy w sprawie refundacji leków zakończy się już w czwartek - zapowiadał w Trójce minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
rozwiń zwiń