X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

PO ws. związków partnerskich: kredyty, alimenty...

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 18:59
Poseł PO Artur Dunin pracuje nad projektem ustawy o związkach partnerskich, który powinien być gotowy jeszcze w styczniu.
PO ws. związków partnerskich: kredyty, alimenty...
Foto: po.org.pl

Projekt reguluje m.in. kwestie dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów, dostępu do informacji medycznej oraz obowiązku alimentacyjnego.

- Mam już główne założenia, teraz chcę je ująć w ryzy prawne. Mam nadzieję, że do końca stycznia, czyli na następnym posiedzeniu Sejmu uda mi się przedstawić taki ramowy projekt szefowi klubu PO Rafałowi Grupińskiemu - powiedział w piątek Dunin.

Jak tłumaczył, jego propozycja będzie w dużej mierze oparta na rozwiązaniu przyjętym we Francji. - Z tym, że będę chciał bardzo uwypuklić różnicę między związkiem partnerskim a związkiem małżeńskim - zastrzegł poseł PO.

 

Model francuski

We Francji obowiązuje od 1999 roku Obywatelska Umowa Solidarności - PACS (Pacte civil de solidarité). Umożliwia rejestrację nieformalnych związków między dwojgiem ludzi bez względu na płeć. W projekcie Dunina znajdą się zapisy umożliwiające dziedziczenie po partnerze, a także decydowanie o pochówku. Osoby pozostające w związkach partnerskich będą też mogły wspólnie zaciągać kredyty, a jeśli związek rozpadnie się, strony będą mogły wystąpić o alimenty.

- Chciałbym również zapisać w projekcie, że związek partnerski będzie można rozwiązać jednostronnie, ale z roczną karencją. Ten rok jest potrzebny, aby druga ze stron nie została "na lodzie". Karencji nie będzie, gdy związek zostanie rozwiązany za porozumieniem stron - tłumaczy Dunin.

Rozwiązać związek partnerski będzie można za pośrednictwem kierownika Urzędu Stanu Cywilnego lub sądownie. Sądy będą wówczas mogły zasądzić alimenty.

 

Informacja medyczna

Dunin chce też uregulować kwestie dostępu do informacji medycznej o partnerze.

- Dzisiaj problem pojawia się wtedy, kiedy druga osoba jest nieprzytomna, bo nie może wyrazić zgody na udzielanie informacji. W tym momencie są kłopoty z uzyskiwaniem informacji przez partnerkę lub partnera - ocenił polityk PO.

Jak przyznał, liczy się z zarzutami, że ustawa mogłaby szerzej regulować zagadnienia związków partnerskich. - Kiedy jeszcze w poprzedniej kadencji myślałem, aby uregulować tę kwestię bardzo szeroko, okazało się, że powinienem zmienić 173 ustawy. Nie ma takiej możliwości, nie przejdzie to przez Sejm. Może ktoś powie, że chowam częściowo głowę w piasek, ale ja uważam, że lepiej zrobić do przodu mały krok, niż żaden - powiedział.

Dunin podkreślił, że z ustawy będą mogły korzystać związki heteroseksualne i homoseksualne. - Jak prześledzimy to, co się dzieje winnych krajach, to 90 proc. takich związków jest zawierane przez pary heteroseksualne, a 10 proc. przez związki homoseksualne. Nie jest moim zadaniem, żeby robić ustawę dla par homoseksualnych - zaznaczył.

 

Co z adopcją dzieci?

Projekt nie będzie regulować kwestii osób trzecich w związkach partnerskich; nie będzie w niej mowy np. o adopcji dzieci.

Dunin dodał, że jest w kontakcie z pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania Agnieszką Kozłowską-Rajewicz. - Pani minister przychylnie patrzy na to, co robię - ocenił polityk PO.

Kozłowska-Rajewicz potwierdziła, że projektowana nowela jest zgodna z jej stanowiskiem w kwestii związków partnerskich i konsultuje się w tej sprawie z Duninem. Wcześniej podkreślała, że w jej opinii warto poprzeć ustawę, która wzmacniałaby ludzi w decyzji prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego, nawet jeśli nie zdecydują się na małżeństwo.

- Jednak pod względem prawnym sprawa nie jest łatwa i na pewno czeka nas długa i momentami burzliwa dyskusja w Sejmie. Wierzę, że w tej kadencji być może nie wszystkie propozycje, ale te najbardziej istotne, dotyczące wzajemnej reprezentacji prawnej, znajdą akceptację posłów i zostaną wprowadzone do systemu prawnego w Polsce - powiedziała Kozłowska-Rajewicz.

 

 Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

 

W piątek SLD i Ruch Palikota zapowiedziały, że złożą w Sejmie dwa, wspólne projekty ustaw w sprawie związków partnerskich: jeden o umowie związku partnerskiego, drugi o związkach partnerskich. Projekty zakładają inne modele prawne w tej sprawie. Pierwszy, o umowie związku partnerskiego, jest identyczny z tym z ubiegłej kadencji, drugi - o związkach partnerskich - jest nowy i przewidziany wyłącznie dla par homoseksualnych. 

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Biedroń kontra Suski: zoofilia, związki partnerskie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 08:36
Podczas debaty o ustawie o ochronie zwierząt doszło do incydentu w trakcie wystąpienia posła Ruchu Palikota.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm: dwa projekty ws. związków partnerskich

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 16:06
SLD i Ruch Palikota złożą wspólne projekty ustaw: jeden o umowie związku partnerskiego, drugi o związkach partnerskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Homofobiczne żarty z Biedronia? Palikot interweniuje

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 18:14
Janusz Palikot zapowiedział, że Ruch Palikota złoży wniosek do Komisji Etyki Poselskiej o ukaranie Marka Suskiego (PiS) za "obraźliwe, homofobiczne żarty" z Roberta Biedronia (RP).
rozwiń zwiń