X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wikipedia zniknęła! Powód? Złe ustawy

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 06:36
Twórcy Wikipedii protestują przeciwko próbom ograniczenia wolności w Internecie.
Audio
  • Relacja Marka Wałkuskiego: wyłączenie Wikipedii to protest przeciwko próbom ograniczenia wolności w Internecie przez Kongres Stanów Zjednoczonych przy okazji walki z piractwem.
Tak wygląda dziś angielska wersja Wikipedii
Tak wygląda dziś angielska wersja WikipediiFoto: Wikimedia Commons CC

Anglojęzyczna wersja internetowej encyklopedii Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. O północy czasu waszyngtońskiego, czyli o 6 rano czasu polskiego, dostęp do 3,8 mln haseł Wikipedii w języku angielskim został zablokowany. Zamiast nich pojawił się komunikat o dwóch ustawach o walce z piractwem, jakie zgłoszono w amerykańskim Kongresie i zachęta by telefonować z protestami do parlamentarzystów.

Dwa projekty ustaw: SOPA (Stop Online Privacy Act) oraz PIPA (Protect IP Act) stanowią m.in., że każda strona, którą Prokurator Generalny USA uzna za nakłaniającą do naruszenia prawa zostanie przez Stany ocenzurowana. Zastrzeżenia budzi zapis o możliwości blokowania nie tylko portali naruszających prawo autorskie, ale również tych, na których znajdują się linki i informacje o pirackich stronach.

Jak w praktyce będzie działać nowe prawo, tłumaczą twórcy polskiej edycji Wikipedii, którzy przyłączyli się do protestu autorów anglojęzycznej wersji.

- Widząc, że na stronie nie ma niczego, co naruszałoby czyjeś prawa, dodajesz do niej link na swojej stronie. Po jakimś czasie na tej stronie zamieszczono jednak treści naruszające czyjeś prawa autorskie. W rezultacie stronę zamknięto, a teraz tobie grozi to samo, bo dając link do tej strony umożliwiłeś tym samym dostęp do pirackich kopii czyjejś twórczości - piszą.

Zdaniem wikipedystów przyjęcie aktów prawnych zgłoszonych do Kongresu to wylanie dziecka z kąpielą, bo przy okazji walki z piractwem projekty ograniczają też dostęp do wiedzy. Wikipedyści przypominają, że już teraz prawo w USA jest restrykcyjne i dobrze działa w zakresie łamania praw autorskich w internecie.

- W Stanach Zjednoczonych mamy całkiem sensowne prawo umożliwiające walkę z piractwem. Jeśli na przykład ktoś zamieści na portalu Youtube piracki film to wystarczy o tym poinformować i Youtube ma obowiązek usunięcia go - przekonuje twórca Wikipedii Jimmy Walles.

Protest Wikipedii popierają największe amerykańskie portale Google, Yahoo, Facebook, Twitter oraz eBay. Zastrzeżenia do ustawy zgłosił też prezydent Barack Obama.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, wit

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

10 lat polskiej Wikipedii

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 18:14
Polska Wolna Encyklopedia Sieciowa, bo tak brzmiała pierwsza nazwa naszej krajowej Wikipedii, ruszyła 26 września 2001 roku. Jak internetowe źródło wiedzy zmieniało się przez dekadę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoska Wikipedia do zamknięcia? Nowe prawo

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2011 06:39
Autorzy i użytkownicy włoskiej Wikipedii są zaniepokojeni perspektywą jej zamknięcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To już pewne. Wikipedia zniknie w środę

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 10:08
Internetowa encyklopedia zostanie wyłączona o godz. 5.00. Dlaczego jej kierownictwo podjęło taką decyzję?
rozwiń zwiń