ACTA. Protest internautów - w sieci i w "realu"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 21:00
W Warszawie odbyła się manifestacja internautów, sprzeciwiających się planom podpisania przez Polskę międzynarodowego porozumienia ACTA.
Audio
  • Relacja Kamila Szwarbuły: minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapowiedział, że w czwartek w Tokio Polska podpisze ACTA. Po wczorajszych konsultacjach z premierem ustalono, że ten dokument nie zmienia obowiązującego w Polsce prawa internetowego. Tymczasem, internauci zapowiedzieli, że dzisiaj po południu będą protestować przeciwko trakta
ACTA. Protest internautów - w sieci i w realu
Foto: fot. PAP/Maciej Kulczyński

Przez cały dzień minuta po minucie śledzimy reakcje i komentarze dotyczące umowy międzynarodowej ACTA. Dziś strajkuje polski internet - nie zobaczymy m.in. witryn: Wykop, Demotywatory, Kwejk, Joemonster i Antyweb.

Hakerzy z Anonymous na Twitterze ogłosili, że zbierają informacje o rzeczniku rządu Pawle Grasiu i niebawem ujawnią je w internecie.

To dlatego zaatakowano rząd. Czytaj TREŚĆ UMOWY ACTA >>>

Jak polscy politycy głosowali ws. ACTA? Zobacz listę >>>


21.45

I rzut oka na stronę premiera:

/

21.30

Tak obecnie wygląda strona wykop.pl:

/21.00

Ile osób polubiło "antyactowe" strony na Facebooku? Ile osób obejrzało film wyjasniający, czym jest ACTA? Ile polskich stron wzięło udział w proteście?

Ciekawe zestawienie>>>

20.30

"Dzisiaj rano dowiedziałem się, że głosowałem za ACTA. Serio. I nie mam zamiaru się tego wypierać. Czy wiedziałem, za czym głosuję? Nie. Czy zawsze wiem, za czym głosuję? Rzadko. Czy inni posłowie i europosłowie wiedzą więcej? Nie" - napisał na swoim blogu europoseł Marek Migalski.

Czytaj więcej>>>

/
20.10

Do protestu przeciwko ACTA dołączyła strona wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

"Tak jak boimy się ocenzurowania internetu i walczymy aby teraz do ograniczeń w publikowaniu swoich treści nie doszło, tak pragnąłbym, aby z podobną siłą, a nawet większą, protestować przeciwko anonimowej wulgarności i pomówieniom, dla których internet stał się także bardzo przyjaznym miejscem" - napisał Jurek Owsiak, odnosząc się do ataków na jego osobę i działalność WOŚP.

/
19.45

Przedstawiciele rządu zapewniali posłów, że przyjęcie umowy ACTA nie naruszy praw obywatelskich w internecie. Wiceminister kultury Piotr Żuchowski powiedział jednak, że nie można wykluczyć zgłoszenia ACTA do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Czytaj więcej>>>

19.30

Tak wygląda obecnie strona wykop.pl:

/


19.00

Wiele polskich serwisów, m.in. Wykop, Kwejk czy JoeMonster, punktualnie o godz. 19 wyłączyło swoje serwery w proteście wobec ACTA. Na dostępnej na Facebooku liście stron, które przyłączyły się do protestu przeciw zamiarowi podpisania przez Polskę porozumienia ACTA jest ponad 900 adresów.

18.45

Protesty przeciwko ACTA odbyły się także we Wrocławiu i we Włocławku.

Czytaj więcej>>>

18.30

Protest przeciw ACTA na polskich stronach internetowych trwa. Setki stron zostało oflagowanych. Po weekendowym ataku nadal nie wznowiła działalności strona kancelarii premiera. Nie można też połączyć się z witryną Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

18.10

W Warszawie zakończyła się manifestacja internautów, sprzeciwiających się planom podpisania przez Polskę międzynarodowego porozumienia ACTA.

17.30

Jarosław Kaczyński przyznał, że posłowie PiS popełnili w Sejmie błąd w sprawie umowy ACTA.

Czytaj więcej>>>

17.15

/


17.10

Przystąpienie Polski do ACTA jest niezbędnym krokiem na drodze do poprawienia skuteczności dochodzenia roszczeń powstałych w wyniku naruszeń praw własności intelektualnej na forum międzynarodowym - czytamy w stanowisku Polskiej Izby Książki.

Czytaj więcej>>>

16.45


Kilka tysięcy osób przybyło przed siedzibę polskiego biura Parlamentu Europejskiego w proteście przeciwko umowie ACTA.Czytaj więcej>>>

16.30

/16.20

Premier Donald Tusk powiedział, że tylko Polska zgłaszała w UE wątpliwości ws. porozumienia ACTA i kilka z nich zostało uwzględnionych. Zapewnił, że nie pozwoli, aby Polska była na liście państw, w których nagminnie łamie się prawa autorskie.

16.00

-
Jest fałszywym obraz, że istnieje konflikt między internautami a rządem. Wszyscy jesteśmy internautami. Wewnątrz tej grupy są różne interesy, czasem sprzeczne. Zadaniem rządu jest znalezienie równowagi - powiedział premier Donald Tusk.

15.50

- Dyskusja o ACTA wybuchła na forach społecznościowych. Ludzie poszukiwali jakichkolwiek informacji na ten temat m.in. na stronach rządowych. Dołączył się do tego protest społeczności internetowej polegający na wysyłaniu maili i zapytań do nas, a potem dokonano ataku przy pomocy oprogramowania, które służy do generowania tysięcy zapytań. Jednak z prawdziwymi atakami hakerskimi mieliśmy do czynienia w poniedziałek w stosunku do stron premiera i MON. Jeśli moje poprzednie wyjaśnienia były mało zręczne, przepraszam - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś.

15.40

PILNA!
Premier Donald Tusk upoważnił polską ambasador w Tokio do podpisania umowy ACTA.

Czytaj więcej>>>

15.30

- Obawy aktywistów w sieci są bezpodstawne. Kłamstwem jest sugerowanie, że międzynarodowa umowa o przeciwdziałaniu piractwu ACTA ogranicza swobodę w internecie - twierdzi rzecznik Komisji Europejskiej ds. handlu John Clancy.

Czytaj więcej>>>

15.10

Zdaniem szefa prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisława Kozieja, nie ma obecnie potrzeby zwoływania posiedzenia RBN (patrz: 14.30).

Czytaj więcej>>>

14.45

Międzynarodowa grupa hakerska Anonymous nie opublikowała oficjalnego oświadczenia na temat ataków na polskie serwery rządowe. Polscy hakerzy związani z tą grupą chwalą się jednak dokonaniami.

Czytaj więcej>>>

14.30

SLD
chce, by prezydent Bronisław Komorowski zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego na temat bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Sojusz przygotował pismo do prezydenta, które ma związek z niedawnymi atakami hakerskimi na strony instytucji państwowych.

14.15


Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wyraziło zaniepokojenie sposobem procedowania dotyczącego porozumienia ACTA.

Czytaj więcej>>>

13.56

Janusz Palikot uważa, że umowa ACTA oznacza wprowadzenie cenzury w internecie. Według szefa Ruchu Palikota, dokument nie będzie, wbrew niektórym opiniom, chronił praw autorskich artystów.

13.28

SLD protestuje przeciw ACTA. Strona Sojuszu nie działa.

/

12.59

W proteście przeciwko ACTA uczestniczy już ponad 800 polskich serwisów - podaje strona Antyweb.pl

 

12.44

''

12.35

Anonymous jak zapowiedzieli, tak robią? Opublikowali w internecie fragmenty baz danych: adresy i hasła pracowników rządowych agend, dane użytkowników portalu gazeta.pl, hasła do stron Politechniki Krakowskiej.

Czytaj więcej >>>

/

 

11.53

Będzie grupa robocza do spraw ochrony funkcjonowania sieci rządowych i stron internetowych - zapowiedział w TVP Info Michał Boni.

 

11.34

O wczorajszych atakach hakerskich na rządowe strony została zawiadomiona policja.

Czytaj więcej >>>


11.13

Anonymous opublikowali mocny film. Ostrzegają rząd i premiera Donalda Tuska. "Mamy Wasze pliki i wiele tajnych informacji" - mówią

11.00

W sprawie ACTA rząd świadomie działa na szkodę obywateli - napisał na swoim blogu Wojciech Olejniczak.

10.54

Minister kultury Bogdan Zdrojewski: umowa ACTA będzie w Polsce obowiązywać, nawet jeśli nie zostanie ona ratyfikowana przez parlament.

10.19

Zbigniew Hołdys jak zawsze: ostro i kontrowersyjnie. O protestach ws. ACTA mówi: to hipokryzja!

Czytaj więcej >>>

09.51

Poseł zapowiada:

/

09.35

Komentarze dot. ACTA nie milkną. Piotr Waglowski w radiowej Jedynce: "ACTA to pogwałcenie podstawowych praw obywateli"

Czytaj więcej >>>

09.12

Minister Michał Boni w RMF FM przyznał, że jest za późno, by wycofać się z ACTA. Obiecuje jednak, że Polska ratyfikuje dokument dopiero po tym, jak zostanie do niego dodana "klauzula bezpieczeństwa".

Czytaj więcej >>>

08.39

Chaos w sprawie ACTA miał wystraszyć rząd - powiedziała w Salonie Politycznym Trójki Julia Pitera.

Czytaj więcej >>>

Julia
Julia Pitera

08.16

Władze Unii Europejskiej nie zamierzają rozmawiać o porozumieniu ACTA -  zdumiewająca informacja od Wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jacka Protasiewicza.

Czytaj więcej >>>

 

08.01

"Internauci są manipulowani" - piszą szefowie ZAIKS.

Czytaj więcej >>>

07.30

/

06.53

Janusz Korwin-Mikke komentuje umowę ACTA.

06.44

Przed biurem Parlamentu Europejskiego w Warszawie odbędzie się protest przeciwko podpisaniu ACTA przez Polskę. Udział zapowiada... 35 tys. osób!

Czytaj więcej >>>

06.40

Po wczorajszym ataku nadal nie działa strona Kancelarii Premiera. Do normy wróciły już witryny Sejmu, MSZ, CBA, policji.

/

 

 

 

 

06.25

BBC pisze o atakach hakerskich na polskie strony rządowe, do których doszło wczoraj po południu i wieczorem.

06.12

Hakerzy z Anonymous na Twitterze ogłosili, że zbierają informacje o rzeczniku rządu Pawle Grasiu i niebawem ujawnią je w internecie.

/

06.00

W pracy zastał nas prostest polskich stron internetowych. Nie działają Wykop, Demotywatory, Kwejk, Joemonster i Antyweb.

Czytaj więcej >>>

/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz, co działo się w poniedziałek >>>

wit, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojna o ACTA. Kolejne ataki

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 23:34
Panika po ataku hakerskim na strony najważniejszych polskich instytucji. Minister Michał Boni zasugerował, że Polska podpisze ACTA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ACTA: zabrakło konsultacji

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 21:24
– Tak ważne zobowiązania międzynarodowe Polski powinny być konsultowane społecznie – mówił o podpisaniu ACTA Mirosław Wróblewski, dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest w polskim internecie przeciwko umowie ACTA

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 00:38
Polscy internauci protestują przeciwko zapisom umowy ACTA, która ich zdaniem ogranicza wolność w światowej sieci.
rozwiń zwiń