Ksiądz: bez kolędy nie dostaniesz pogrzebu

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2012 18:50
Proboszcz w wielkopolskim Śremie postanowił, że wyciągnie konsekwencje wobec parafian, którzy nie przyjmują duchownych po kolędzie.
Ksiądz: bez kolędy nie dostaniesz pogrzebu
Foto: Wikimedia Commons/CC

"Głos Wielkopolski" podaje, że w ich skrzynkach znalazły się listy informujące o tym, że nie mogą liczyć na katolicki pochówek w przyszłości.

Oto pełna treść oświadczenia: "Od wielu lat chodząc po kolędzie zastajemy drzwi zamknięte. (...) W związku z powyższym bardzo proszę, aby Szanowne Państwo podpisało się pod tym oświadczeniem, aby przypadkiem po śmierci, ktoś z bliskich nie żądał katolickiego pogrzebu. Bo ksiądz nie reprezentuje firmy pogrzebowej, tylko Kościół Jezusa Chrystusa, do którego przynależność jest przywilejem i zobowiązaniem. Człowiek ma wolną wolę (...) Brak odpowiedzi traktujemy jako akceptację naszego oświadczenia" - pisze duchowny.

 

 Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

 

Wierni są podzieleni. Zarówno jedni, jak i drudzy niechętnie wypowiadają się o kontrowersyjnym pomyśle księdza.

- To jest skandal jednak z tym, żeby takie jaja robić. Człowiek nie ma czasu, bo jest w pracy, żeby otworzyć kolędę któryś rok z rzędu. No każdemu może się tak zdarzyć - komentuje jedna z mieszkanek. Druga broni jednak proboszcza: - Rozumiem, że ktoś nie mógł jeden rok, ale jak nie przyjmuje drugi rok, trzeci - to coś nie tak.

 

Konsekwencje wiary

Kuria sprawy nie komentuje, za to proboszcz tłumaczy krótko - takie są konsekwencje wiary. - Mi chodzi o to, by ludziom uprzytomnić, że jeśli należymy do jakiejś wspólnoty, to jest to jakiś przywilej i łaska, ale i pewne zobowiązanie - tłumaczy ks. prałat Marian Brucki.

Prawo kanoniczne nie mówi nic o obowiązku przyjmowania księdza. Mówi za to, komu pogrzebu odmówić można. Są to heretycy i schizmatycy.

 

"Głos Wielkopolski", tvp.info,  mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kiedy ksiądz puka do drzwi...

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 08:00
Duszpasterskie wizyty po kolędzie to dla kapłanów nie tylko spotkania z parafianami, ale także wiele niecodziennych sytuacji...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biskupi: msze ks. Natanka są świętokradzkie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 17:09
Rada Stała Episkopatu przestrzega katolików przed gromadzeniem się wokół ks. Piotra Natanka i popieraniem głoszonych przez niego idei.
rozwiń zwiń