7 tys. Słowaków protestowało przeciwko ACTA

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2012 20:24
Demonstranci, zgromadzeni przed Urzędem Rady Ministrów w Bratysławie twierdzą, że porozumienie narzuci międzynarodowe standardy w walce z naruszeniami własności intelektualnej, co doprowadzi do naruszenia wolności słowa w internecie.
7 tys. Słowaków protestowało przeciwko ACTA
Foto: sxc.hu

Żądano - bezskutecznie - aby premier Iveta Radiczova spotkała się z delegacją protestujących i zajęła stanowisko w tej sprawie. Demonstranci powoływali się na polski rząd, który wstrzymał proces ratyfikacji.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

To kolejny protest przeciw podpisaniu umowy. 28 stycznia słowackie internetowe strony rządowe zostały zaatakowane przez grupę hakerów Anonymous.

Dwa główne ugrupowania parlamentarne: współrządząca, prawicowa Unia Chrześciańsko-Demokratyczna (SDKU) i opozycyjny, lewicowy SMER uważają, że porozumienie prowadzi do "ograniczenia podstawowych praw człowieka".

Słowacja nie podpisała umowy z 26 stycznia. Dopiero w przyszłym tygodniu rozpocznie się na ten temat dyskusja w ministerstwie gospodarki. Potem rząd będzie miał miesiąc na skierowanie umowy do parlamentu. Sam proces ratyfikacji zapowiada się na długi i nie zostanie zakończony przed przedterminowymi wyborami, które zaplanowano na 10 marca.

 

Czytaj także

Boni ws. ACTA: mała awaria - wielka lekcja

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2012 15:13
- Nie dziwię się wybuchowi społecznemu, dla młodych ludzi najważniejszym obszarem wolności jest ich komputer - powiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szwecja: hakerzy zaatakowali stronę rządu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2012 18:16
w sobotę w wielu miastach Szwecji doszło do demonstracji przeciwników podpisanej przez Szwecję umowy ACTA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czesi też protestują przeciwko umowie ACTA

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2012 19:37
To druga w upływającym tygodniu seria demonstracji w tej sprawie w Czechach.
rozwiń zwiń