"To może być ACTA 2". Rząd zniewoli internautów?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 15:36
Solidarna Polska obawia się, że przepisy zawarte w przygotowywanym przez resort administracji i cyfryzacji projekcie noweli Prawa Telekomunikacyjne zmierzają do "zniewolenia internautów".
Premier Donald Tusk
Premier Donald TuskFoto: platforma.org

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

W połowie lutego Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało, że do konsultacji trafił projekt zmian w Prawie telekomunikacyjnym. Przygotowywana nowelizacja zakłada, że umowa na dostarczenie internetu w sieci stacjonarnej będzie musiała zawierać konkretne informacje o: parametrach łącza i warunkach osiągnięcia określonej w umowie przepustowości łącza, prędkości transmisji danych do i od abonenta w kilobitach na sekundę i o warunkach, w których mogą być dostarczone te prędkości.

We wtorek "Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że dostawcy stacjonarnego internetu przestrzegają, że skutkiem nowych przepisów zmuszających ich do zagwarantowania wykupionej prędkości transmisji może być gromadzenie przez nich danych na temat stron www odwiedzanych przez odbiorców. Według rozmówcy DGP, na wypadek ewentualnych reklamacji, dostawcy będą zmuszeniu przez 12 miesięcy przechowywać szczegółowe informacje o stronach, z którymi łączył się użytkownik oraz o tym, jakie pliki i skąd pobierał.

Poseł SP Andrzej Romanek podkreślił na konferencji prasowej, że obecnie Prawo telekomunikacyjne zobowiązuje operatora do zbierania informacji jedynie na temat logowania i łączenia się z internetem.

- Natomiast kierunek zmian zmierza ku temu, by operator, dostawca internetu zbierał całą gamę informacji, m.in. te dotyczące tego, z jakimi stronami się łączymy, jakie pliki pobieramy, mało tego - (dostawca) ma przechowywać te informacje przez okres ok. 12 miesięcy - mówił poseł SP.

W jego ocenie w związku z projektem zmian w Prawie telekomunikacyjnym "możemy mieć do czynienia z ACTA 2".

aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ważą się losy ACTA: pierwsza odsłona w marcu

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 13:45
Porozumienie ACTA będzie omówione już 1 marca 2012 roku na otwartym posiedzeniu Komisji Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Umowa ACTA może naruszyć interes społeczny"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 14:24
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz ACTA może mieć niekorzystny wpływ na poziom ochrony praw i wolności człowieka w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanowisko RPO ws. ACTA. Rzecznik krytykuje

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 14:32
Przekazujemy treść stanowiska RPO w sprawie możliwych skutków związania się Polski umową ACTA dla praw i wolności człowieka i obywatela w Polsce, opublikowanego 21 lutego.
rozwiń zwiń