Znamy program festiwalu Jazz nad Odrą

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 15:52
Amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy Branford Marsalis będzie gwiazdą 48. edycji festiwalu Jazzu nad Odrą, który odbędzie się w dniach 18-22 kwietnia we Wrocławiu.
Branford Marsalis
Branford MarsalisFoto: fot. Wikipedia/Tom Beetz

Jak poinformował Paweł Ziarko z wrocławskiego Centrum Sztuki Impart, gotowy już jest program tegorocznej edycji festiwalu Jazz nad Odrą.

Koncert inauguracyjny amerykańskiego jazzmana Freddy'ego Cole'a, uroczyście otwierający festiwal, poprzedzony będzie - tradycyjnie organizowanym w ramach Jazzu nad Odrą - konkursem na indywidualność jazzową. W długoletniej historii wrocławskiego festiwalu w konkursie tym brali udział tak uznani dziś artyści jak Krzesimir Dębski, Jarosław Śmietana, Piotr Baron i Ewa Bem. Do konkursu mogą zgłaszać się muzycy, którzy nie przekroczyli 30 lat.

 

Panie i Panowie, oto...

Gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu będzie amerykański saksofonista Branford Marsalis, który wystąpi 21 kwietnia ze swoim kwartetem. Kariera najstarszego z braci Marsalisów, z których każdy jest muzykiem, rozpoczęła się na początku lat 80. Grał w kilku znanych grupach jazzowych i uczestniczył w trasach koncertowych Milesa Davisa. W drugiej połowie lat 80. założył własną grupę. Jazzman jest współautorem muzyki do filmów Spike'a Lee. Jego nagrania znalazły się na wydanej w 2007 r. płycie Anny Marii Jopek.

 

Podczas 48. edycji Jazzu nad Odrą odbędzie się także koncert szwedzkiego kontrabasisty Larsa Danielssona. Będzie można również posłuchać gwiazd polskiego jazzu. Wystąpią m.in. Tomasz Stańko, Piotr Baron i Jarosław Śmietana.

 

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

 

Festiwal Jazz nad Odrą organizowany jest we Wrocławiu od 1964 r. To jeden z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce. Do roku 1989 r. był imprezą studencką, organizowaną przez Zrzeszenie Studentów Polskich i wrocławski klub "Pałacyk". Obecnie organizatorem jest Centrum Sztuki Impart wraz z Fundacją Jazz nad Odrą i Polskim Stowarzyszeniem Jazzowym Oddział Wrocław.

 

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bobby McFerrin wraca do Polski!

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 12:00
- Don’t Worry, Be Happy – przekonywał w 1988 roku artysta, znany wcześniej tylko w elitarnych kręgach jazzowych. Dziś ma na koncie 20 milionów sprzedanych płyt i opinię człowieka, który potrafi zaśpiewać wszystko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejna odsłona festiwalu Jazz Od Nova

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 20:36
Znakomici muzycy polscy i zagraniczni będą gośćmi 12. Jazz Od Nova Festival, który w środę rozpocznie się w Toruniu i potrwa cztery dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joe Bonamassa zaczaruje gitarą Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 18:26
Amerykański gitarzysta i wokalista Joe Bonamassa wystąpi 1 marca w Polsce. orównywany ze Stevie Rayem Vaughnem bluesman będzie koncertował w warszawskiej Sali Kongresowej.
rozwiń zwiń