Śmiercionośna grypa. 3 tys. zgonów w ciągu tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 13:56
Kilka tysięcy osób zmarło w lutym w Portugalii z powodu epidemii grypy. Tylko między 13 a 19 lutego wirus przyczynił się do zgonu aż 3 tys. osób.
Śmiercionośna grypa. 3 tys. zgonów w ciągu tygodnia
Foto: Glow Images/East News

Drastyczny wzrost śmiertelności między 13 a 19 lutego tłumaczony jest przez epidemiologów złymi warunkami, w jakich żyją obywatele Portugalii. Szacuje się, że 40 proc. mieszkańców kraju nie ogrzewa swoich domostw.

- Przy utrzymujących się w niektórych regionach kraju niskich temperaturach grypa zbiera swoje żniwo szybciej. Najbardziej narażone na jej atak są osoby starsze, powyżej 65 lat. Odsetek zmarłych podczas ostatnich dni był w tej grupie wiekowej największy - oświadczył szef Generalnej Dyrekcji Ochrony Zdrowia w Lizbonie Francisco George.

 

 Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

 

Dla wielu komentatorów przyczyna nagłych zgonów mieszkańców Portugalii jest nadal niejasna i niedostatecznie wyjaśniona przez ministerstwo zdrowia. Sandra Vindeirinho z telewizji RTP określiła rozprzestrzeniający się wirus mianem "bliżej nieokreślonego", odnotowując, że resort zdrowia zleciło już zaawansowane studia nad śmiercionośnym szczepem.

Według Francisco George'a, powołującego się na informacje zebrane w szpitalach, w Portugalii rozprzestrzeniają się dwa wirusy grypy typu A: H3N2 oraz H1N1.

- Pierwszy z nich atakuje głównie osoby w podeszłym wieku, drugi - młodszych - powiedział szef Generalnej Dyrekcji Ochrony Zdrowia.

Epidemia grypy przyczyniła się do drastycznego zwiększenia liczby pacjentów w portugalskich szpitalach. W niektórych placówkach zaczyna brakować łóżek dla chorych. 

 

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Grypa to poważna choroba

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2010 10:00
Grypa i pneumokoki stanowią poważne zagrożenie. Dlatego zarówno dzieci jak i osoby starsze powinny się przeciwko nim zaszczepić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowacja: coraz więcej przypadków zachorowań na grypę

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2011 15:26
Choruje 1900 osób na 100 tys. obywateli. Na Słowacji epidemię ogłasza się, jeśli zarażonych jest 2 tys. na 100 tys. osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepionka przeciw H1N1 może powodować narkolepsję

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2011 15:12
Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła ograniczenie stosowania u dzieci i młodzieży szczepionki Pandemrix przeciw grypie H1N1.
rozwiń zwiń