Seksistowska Wikipedia? Premiery i nurkini nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 07:08
Zdaniem feministek w słowniku powinny znaleźć się takie zwroty jak: polityczka, nurkini, chirugini i prezydentka. Tymczasem przegrywają o to internetowe wojny.
Wikipedia to wielojęzyczny projekt internetowej encyklopedii działającej w oparciu o zasadę otwartej treści. Funkcjonuje wykorzystując oprogramowanie MediaWiki (jęz. hawajski: wiki = szybkoprędko), wywodzące się z koncepcji WikiWikiWeb, umożliwiające edycję każdemu użytkownikowi odwiedzającemu stronę i aktualizację jej treści w czasie realnym.
Wikipedia to wielojęzyczny projekt internetowej encyklopedii działającej w oparciu o zasadę otwartej treści. Funkcjonuje wykorzystując oprogramowanie MediaWiki (jęz. hawajski: wiki = „szybko"„prędko”), wywodzące się z koncepcji WikiWikiWeb, umożliwiające edycję każdemu użytkownikowi odwiedzającemu stronę i aktualizację jej treści w czasie realnym.Foto: Wikipedia

Radykalne środowiska kobiece chcą żeńskich końcówek dla wykonywanych przez nie zawodów. W internecie toczy się o to prawdziwa wojna - pisze "Rzeczpospolita".

Wojna o żeńskie końcówki najbardziej widoczna jest w internecie, a gorąca batalia przetacza się przez polską Wikipedię - kiedy użytkowniczki zaczynają używać w tekstach żeńskich form słów, wikipedyści natychmiast zmieniają je na męskie. W ten sposób dochodzi do tzw. "wojen edycyjnych", a artykuły są blokowane dla dalszego uzupełniania.

Anna Dryjańska z Fundacji Feminoteka przyznaje, że wiele razy tworzyła nowe hasła i wypadały z nich zawody i funkcje, które pisała w formie żeńskiej. W ten sposób inni wikipedyści zmieniali na przykład "premierkę" na "premier".

Katarzyna Kłosińska, językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego twierdzi na łamach "Rzeczpospolitej", że tworzenie nazw żeńskich od nazw męskich jest użyteczne z punktu widzenia języka, ponieważ ułatwia życie. Zdaniem profesor Magdaleny Środy, Wikipedia jest redagowana w sposób seksistowski i widać tam uwarunkowania patriarchalne oraz normatywne, które niekoniecznie wynikają ze złej woli, a raczej z ignorancji.

Wiadomości z kraju >>>

IAR, wit

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zachwycająca awanturnica z diabłem w oczach

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 10:30
W jej skomplikowanym życiu nie było dnia, żeby nie była z kimś pokłócona. Dnia bez intryg, podchodów, publicznych zniewag. Dzisiejsze feministki to przy niej grzeczne dziewczynki - Gabriela Zapolska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoszki chcą parytetu w... nazwach ulic

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 07:19
Na każdych 100 ulic w Rzymie tylko dwie dedykowane są kobietom. Podobnie jest w innych miastach. Włoszki buntują się i żądają równouprawnienia w nazewnictwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marszałkini Kopacz? "Do form nie przywiązuję wagi"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 12:15
Minister czy ministra? Marszałek czy marszałkini? Jak zwracać się do kobiet - polityków?
rozwiń zwiń