X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Seksistowska Wikipedia? Premiery i nurkini nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 07:08
Zdaniem feministek w słowniku powinny znaleźć się takie zwroty jak: polityczka, nurkini, chirugini i prezydentka. Tymczasem przegrywają o to internetowe wojny.
Wikipedia to wielojęzyczny projekt internetowej encyklopedii działającej w oparciu o zasadę otwartej treści. Funkcjonuje wykorzystując oprogramowanie MediaWiki (jęz. hawajski: wiki = szybkoprędko), wywodzące się z koncepcji WikiWikiWeb, umożliwiające edycję każdemu użytkownikowi odwiedzającemu stronę i aktualizację jej treści w czasie realnym.
Wikipedia to wielojęzyczny projekt internetowej encyklopedii działającej w oparciu o zasadę otwartej treści. Funkcjonuje wykorzystując oprogramowanie MediaWiki (jęz. hawajski: wiki = „szybko"„prędko”), wywodzące się z koncepcji WikiWikiWeb, umożliwiające edycję każdemu użytkownikowi odwiedzającemu stronę i aktualizację jej treści w czasie realnym.Foto: Wikipedia

Radykalne środowiska kobiece chcą żeńskich końcówek dla wykonywanych przez nie zawodów. W internecie toczy się o to prawdziwa wojna - pisze "Rzeczpospolita".

Wojna o żeńskie końcówki najbardziej widoczna jest w internecie, a gorąca batalia przetacza się przez polską Wikipedię - kiedy użytkowniczki zaczynają używać w tekstach żeńskich form słów, wikipedyści natychmiast zmieniają je na męskie. W ten sposób dochodzi do tzw. "wojen edycyjnych", a artykuły są blokowane dla dalszego uzupełniania.

Anna Dryjańska z Fundacji Feminoteka przyznaje, że wiele razy tworzyła nowe hasła i wypadały z nich zawody i funkcje, które pisała w formie żeńskiej. W ten sposób inni wikipedyści zmieniali na przykład "premierkę" na "premier".

Katarzyna Kłosińska, językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego twierdzi na łamach "Rzeczpospolitej", że tworzenie nazw żeńskich od nazw męskich jest użyteczne z punktu widzenia języka, ponieważ ułatwia życie. Zdaniem profesor Magdaleny Środy, Wikipedia jest redagowana w sposób seksistowski i widać tam uwarunkowania patriarchalne oraz normatywne, które niekoniecznie wynikają ze złej woli, a raczej z ignorancji.

Wiadomości z kraju >>>

IAR, wit

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zachwycająca awanturnica z diabłem w oczach

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 10:30
W jej skomplikowanym życiu nie było dnia, żeby nie była z kimś pokłócona. Dnia bez intryg, podchodów, publicznych zniewag. Dzisiejsze feministki to przy niej grzeczne dziewczynki - Gabriela Zapolska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoszki chcą parytetu w... nazwach ulic

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 07:19
Na każdych 100 ulic w Rzymie tylko dwie dedykowane są kobietom. Podobnie jest w innych miastach. Włoszki buntują się i żądają równouprawnienia w nazewnictwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marszałkini Kopacz? "Do form nie przywiązuję wagi"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 12:15
Minister czy ministra? Marszałek czy marszałkini? Jak zwracać się do kobiet - polityków?
rozwiń zwiń