Zbiórka przedmiotów do musicalu o Korczaku

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2012 14:34
Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku poszukują eksponatów na premierę musicalu o pedagogu i przyjacielu dzieci Januszu Korczaku.
Janusz Korczak pomnik
Janusz Korczak pomnikFoto: Hubert Śmietanka/Wikipedia/CC

25 marca filharmonia organizuje wielki skup ubrań, mebli i innych przedmiotów codziennego użytku. Chodzi o przedmioty pochodzące z lat 1935-1955 - podała Małgorzata Kun z Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

Opera chce kupić do musicalu ubrania: płaszcze, buty, kapelusze, rękawiczki, szaliki, chusty, ale też walizki, torebki. Potrzebne będą również odzież damska, męska i dziecięca.

- Szukamy zarówno rzeczy letnich, jak i jesienno-zimowych. Chętnie kupimy także stoły, krzesła, metalowe łóżka pochodzące z tamtych lub wcześniejszych czasów, także bardzo zużyte i zdefektowane, przeznaczone do wyrzucenia na śmietnik - mówiła Kun. Zaznaczyła jednocześnie, że nie chodzi o meble o wartości antykwarycznej.

Od lutego w Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają próby do musicalu o Januszu Korczaku - pedagogu, pisarzu i wielkim przyjacielu dzieci. Bierze w nich udział 80 solistów i chórzystów. Trwają jeszcze castingi. Premiera przedstawienia przewidziana jest na 29 września. Wcześniej, latem musical ma być pokazany w Warszawie.

Rok 2012 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Januszka Korczaka. Patronat nad musicalem, który jest pierwszą taką produkcją Opery i Filharmonii Podlaskiej, objął Rzecznik Praw Dziecka.

Historia niezwykłego człowieka

Musical "Korczak" opowiada o tragicznej historii Janusza Korczaka i jego wychowanków, którzy zginęli w obozie zagłady w Treblince. Spektakl powstał w Wielkiej Brytanii i miał swoją prapremierę w sierpniu 2011 roku. Opera i Filharmonia Podlaska wystawi polską wersję tego musicalu. Posiada do niego prawa na terenie Polski i państw ościennych.

Janusz Korczak był lekarzem, z zamiłowania pedagogiem i pisarzem, autorem książek m.in. "Króla Maciusia Pierwszego" a także wielkim przyjacielem dzieci. W 1912 roku założył w Warszawie żydowski Dom Sierot, a później także sierociniec dla polskich dzieci "Nasz Dom". Zginął w sierpniu 1942 roku w obozie w Treblince wraz ze swoimi wychowankami, którym towarzyszył w drodze na śmierć.

sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Korczak - człowiek naszych czasów?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2012 13:55
Żydowski Instytut Historyczny wraz z Fundacją Korczakowską przygotowuje całoroczne działania edukacyjne i kulturalne związane z obchodami Roku Janusza Korczaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Casting do musicalu o Januszu Korczaku

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 10:13
W Białymstoku przygotowują musical o Januszu Korczaku i jego dzieciach. Trwają przesłuchania.
rozwiń zwiń