Zmarł znany w PRL dziennikarz Zygmunt Broniarek

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 12:06
Dziennikarz i publicysta, autor kilkunastu książek, były korespondent "Trybuny Ludu" i felietonista "Trybuny" zmarł w piątek nad ranem w Warszawie. Miał 87 lat.
Zygmunt Broniarek
Zygmunt BroniarekFoto: PAP arch./Andrzej Rybczyński

Informację o śmierci Broniarka potwierdził PAP rzecznik prasowy Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie płk dr Piotr Dąbrowiecki. Dodał, że redaktor był leczony w tym szpitalu od ok. tygodnia.

Zygmunt Broniarek urodził się w 1925 roku na warszawskiej Pradze. Studiował ekonomię na SGH. Dziennikarzem został w 1944 r. Po wyzwoleniu stolicy zaczął pracować w "Życiu Warszawy". Od 1950 r. w "Rzeczpospolitej" był redaktorem działu zagranicznego, później przeszedł do "Trybuny Ludu". Z ramienia tej redakcji był korespondentem w USA, Ameryce Łacińskiej, Azji, Paryżu i Sztokholmie.

W latach 80. był członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL (powołanego po rozwiązaniu przez władze stanu wojennego SDP). Po 1989 r. był publicystą "Trybuny".

Broniarek w 1975 r. otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W latach 80. dostawał liczne nagrody dziennikarskie m.in. nagrodę główną SDP, Złoty Ekran i Wiktora. W 2002 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski "za wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej i osiągnięcia w działalności publicystycznej" przyznał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą OOP.

Napisał kilkanaście książek, w tym "Kulisy polityki" i "Broniarek uczy języków - 365 dni z angielskim".

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

PAP/mch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarł znany polski dziennikarz Michał Sumiński

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2011 10:51
W wieku 96 lat zmarł dziennikarz Michał Sumiński. To on w poniedziałkowe popołudnia prowadził w telewizji program "Zwierzyniec", w którym w ciekawy sposób dzielił się swoją wielką wiedzą o zwierzętach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje znany dziennikarz Andrzej Krzysztof Wróblewski

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 17:10
W piątek zmarł wieloletni dziennikarz i komentator tygodnika "Polityka" Andrzej Krzysztof Wróblewski - poinformował felietonista tego czasopisma Daniel Passent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Bronisław Troński - pisarz i dziennikarz

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2012 15:10
Po ciężkiej chorobie zmarł w Warszawie Bronisław Troński, pisarz i dziennikarz. Informację o jego śmierci podała jego żona Janina Zającówna.
rozwiń zwiń