Jarosław Kaczyński: to jest dar losu dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 15:00
Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaapelował do rządu o wykorzystanie szansy, jaką dla Polski jest gaz łupkowy.
Audio
Jarosław Kaczyński: to jest dar losu dla Polski
Foto: Wikimedia Commons/Ruhrfisch

- Gdyby ten dar losu został zmarnowany to - po raz kolejny - pokazałoby coś bardzo niedobrego o naszym życiu społecznym, naszym życiu narodowym, a przede wszystkim o naszych elitach, które by po raz kolejny zawiodły. Ja mam nadzieję, że tym razem będzie inaczej, że tym razem się uda - powiedział Kaczyński.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

- Zasoby naturalne mogą odegrać w Europie bardzo dużą rolę w rozwoju ekonomicznym, we wzbogaceniu poszczególnych społeczeństw. Mogą przyczynić się do poprawy sytuacji strategicznej poszczególnych państw. I z taką sytuacją mamy do czynienia także w Polsce - stwierdził Kaczyński. - Gdyby jeszcze można było ten gaz w jakichś znaczących ilościach eksportować, wtedy zmiana sytuacji strategicznej objęłaby całą tę część Europy - dodał lider PiS.

Ocenił, że "jeśli nawet tylko dzięki temu wydobyciu można by stworzyć rezerwę zabezpieczającą przed ewentualnym użyciem tego, co nazywa się bronią gazową, też byłaby to bardzo poważna zmiana".

"Interes społeczny ginie"

Prezes PiS powiedział, że model funkcjonowania naszego życia gospodarczego, a także społecznego, jest bardzo szczególny. - Jest to model, w którym interes społeczny, wspólny ginie. W ramach tego modelu bardzo trudno podejmować przedsięwzięcia zbiorowe na wielką skalę, a te, które są podejmowane są drogie i długotrwałe - ocenił.

Według niego "bez daleko idących i zdecydowanych działań władzy ten stan się nie zmieni". Jednak, jak stwierdził, obecna władza nie tylko nie ma tendencji do takich działań, a wręcz takie działania zdecydowanie potępiała.

Minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski powiedział w połowie marca, że na przełomie 2014 i 2015 r. realne jest pierwsze wydobycie gazu łupkowego w Polsce na poziomie 0,5-1 mld m sześc. Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej oszacowała, że polskie zasoby gazu łupkowego wynoszą 5,3 bln m sześc.

IAR,PAP,kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Pawlak: gazu z łupków starczy na wiele lat

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 13:55
Minister gospodarki Waldemar Pawlak ocenia, że polskie zasoby gazu łupkowego są "na bardzo znaczącym poziomie przemysłowym".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pięć razy mniej niż zakładano? Dane o łupkach

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2012 08:30
Mimo ostrożnych szacunków, złoża łupków powinny zaspokoić potrzeby Polski przez około 70 lat. - wynika z informacji, do których dotarła "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel Jarosława Kaczyńskiego do rządu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 14:30
Prezes PiS apeluje do rządu o wykorzystanie szansy, jaką dla Polski ma być gaz łupkowy.
rozwiń zwiń