Szczepionki dla dzieci wycofane w trybie pilnym

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2012 14:19
Portugalski Instytut Leków i Produktów Zdrowotnych Infarmed prewencyjne zawiesił w trybie pilnym użycie serii dwóch rodzajów szczepionek dla niemowląt, wykorzystywanych także w Polsce.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/public domain

Chodzi o preparat RotaTeq przeciwko rotawirusom i Prevenar 13 stosowany przeciwko pneumokokom. Infarmed poinformował, że powodem zawieszenia zgody na stosowanie leków jest "podejrzenie wystąpienia silnej reakcji niepożądanej" u dziecka, które otrzymało te preparaty. Instytut wycofał ze sprzedaży serię RotaTeq z datą ważności do 31 maja 2013 roku i Prevenar 13 z datą ważności do 31 maja 2014 roku.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

Decyzja ta zapadła po informacji o tym, że w żłobku w miejscowości Loures zmarło 6-miesięczne niemowlę, któremu niedawno podano szczepionki na rotawirusy i pneumokoki. Lekarze wyjaśniają okoliczności śmierci dziecka i na razie nie rozstrzygają, czy to podane preparaty przyczyniły się do zgonu. Zapewniają, że to jedyny taki przypadek w Portugalii, jednak na wszelki wypadek zdecydowano o wycofaniu podanych dziecku serii leków ze sprzedaży.

IAR, sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Groźne choroby zbiorą śmiertelne żniwo w Europie?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2011 20:15
Portugalscy specjaliści obawiają się, że groźne afrykańskie choroby mogą pojawić się także w Europie. Chodzi przede wszystkim o malarię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Groźne choroby tropikalne wracają do Europy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2011 11:01
Portugalski dziennik "I" pisze, że w samej Portugalii zaobserwowano już co najmniej pięć gatunków komara, zdolnego do przenoszenia groźnych chorób.
rozwiń zwiń