X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dziewięcioro nowych Kawalerów Orderu Uśmiechu

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 18:13
"Kawalerami" zostali między innymi: Henryka Krzywonos, Bohdan Butenko, Marek Plura i prof. Bohdan Maruszewski.
Henryka Krzywonos-Strychowska i Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Henryka Krzywonos-Strychowska i Rzecznik Praw Dziecka Marek MichalakFoto: fot. Jola Lipka/RPDz

Kapituła, w skład której wchodzi ponad 50 osób, zdecydowała o odznaczeniu Orderem Uśmiechu Henryki Krzywonos-Strycharskiej, która zasłużyła się nie tylko jako działaczka opozycji w okresie PRL, ale także matka zastępcza i adopcyjna dla 12 dzieci. Obecnie opiekuje się szkołą podstawową w Borczu.

Order Uśmiechu przyznano również wiceprezesowi Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy prof. Bohdanowi Maruszewskiemu, kierownikowi kliniki kardiochirurgii w Centrum Zdrowia Dziecka. Odznaczono także niepełnosprawnego posła Marka Plurę, który jest założycielem Ośrodka Rehabilitacyjnego dla Dzieci "Akcent" w Katowicach i angażuje się w walkę o prawa dzieci z niepełnosprawnościami.

W gronie Kawalerów Orderu Uśmiechu znaleźli się: znany ilustrator książek dla dzieci, autor książek i komiksów Bohdan Butenko oraz piosenkarz i kompozytor Krzysztof Cwynar, który zajmuje się również rehabilitacją przez sztukę dzieci z niepełnosprawnościami.

Order przyznano także lekarce, przewodniczącej Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą Elżbiecie Dębskiej oraz ks. Andrzejowi Mulce, inicjatorowi i dyrektorowi Wydawnictwa Promyczek, redaktorowi naczelnemu "Promyczka Dobra", organizatorowi festiwalu piosenki dziecięcej, konkursów plastycznych, recytatorskich itp.

Kawalerem Orderu Uśmiechu został też prof. Howard Gardner z Uniwersytetu w Cambridge, twórca metody, która pozwala odkrywać i rozwijać zdolności uczniów. Order przyznano także Przemysławowi Sobieszczukowi, prezesowi Stowarzyszenia Debra Polska Kruchy Dotyk, które działa na rzecz dzieci z chorobą pęcherzowego oddzielania naskórka.

O terminie wręczania Orderu zdecydują sami Kawalerowie. - Zazwyczaj każdy z nich ma swoją własną uroczystość, organizowaną przez dzieci, które go nominowały - mówi rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który jest kanclerzem kapituły Orderu Uśmiechu. Podczas ceremonii Kawaler musi wypić - z uśmiechem - sok z cytryny.

Na pomysł nadawania Orderu Uśmiechu wpadła w 1968 roku redakcja "Kuriera Polskiego", którego redaktorem naczelnym był Cezary Leżeński. W 1979 roku sekretarz generalny ONZ nadał Orderowi Uśmiechu rangę międzynarodową.

Do tej pory Order otrzymało ponad 920 osób z ponad 45 krajów, wśród nich m.in.: Jan Paweł II, Dalajlama XIV, Matka Teresa z Kalkuty, Irena Sendlerowa, Anna Dymna, Astrid Lindgren, Ewa Szelburg-Zarembina, Marek Kotański, Jacek Kuroń, prof. Zbigniew Religa, Wanda Chotomska, Irena Santor, ks. Jan Twardowski, ks. Arkadiusz Nowak, Królowa Szwecji Sylwia.

PAP,kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najsłoneczniejszy order świata

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2010 11:13
Najsłoneczniejszy medal świata i najmilsze wyróżnienie - tak o Orderze Uśmiechu mówią dekorowani nim ludzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adolf Weltschek wyróżniony Orderem Uśmiechu

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2011 21:07
To jedyne odznaczenie przyznawane na wniosek dzieci za okazywane im serce,dobroć, przyjaźń i cierpliwość.
rozwiń zwiń