X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sąd: Kobylański jest antysemitą. Sikorski nie musi przepraszać

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 09:45
Polonijny biznesmen Jan Kobylański wytoczył proces szefowi MSZ Radosławowi Sikorskiemu, który - w jego ocenie - zniesławił go słowami "antysemita i typ spod ciemnej gwiazdy".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Sformułowanie pojawiło się w wywiadzie-rzece Łukasza Warzechy z Radosławem Sikorskim wydanym w książce "Strefa zdekomunizowana".
Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew biznesmena. Proces bezspornie wykazał antysemickie poglądy Jana Kobylańskiego, wobec czego określenie go przez Sikorskiego "antysemitą i typem spod ciemnej gwiazdy" może być określane jako łagodne - tak sąd uzasadnił decyzję.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Sędzia Bożena Chłopecka uzasadniając wyrok powiedziała, że wypowiedzi Jana Kobylańskiego niejednokrotnie nosiły charakter antysemicki, a on sam wiele razy wypowiadał się na temat Żydów i ich negatywnego wpływu na temat losy świata. Jak podkreśliła sędzia Chłopecka, wobec antysemickiej postawy Jana Kobylańskiego i prezentowanych przez niego antysemickich poglądów, określenie go przez szefa MSZ jako "typa spod ciemnej gwiazdy" jest "łagodną, eufemistyczną oceną".
Sikorski nie musi więc przepraszać Kobylańskiego ani wpłacać 20 tys. zł zadośćuczynienia na cel społeczny. Mocą wyroku Kobylański ma zwrócić szefowi MSZ 2,4 tys. zł kosztów procesu. Wyrok jest nieprawomocny.
- Antysemityzm jest jak gangrena, pozostawiony bez reakcji zatruwa życie społeczne - powiedział dziennikarzom adwokat Sikorskiego mec. Łukasz Rędziniak. Dodał, że jest bardzo zadowolony z wyroku.
Kobylański to milioner, m.in. sponsor Radia Maryja, b. konsul honorowy RP w Urugwaju (odwołany w 2000 r. m.in. za antysemickie wypowiedzi przez ówczesnego szefa MSZ Władysława Bartoszewskiego). Wiele razy pisano o jego antysemickich wypowiedziach i podejrzeniach IPN, że mógł wydawać za pieniądze Żydów Niemcom (w 2007 r. IPN umorzył śledztwo w tej sprawie z powodów formalnych).
Według "GW" rola Kobylańskiego w niemieckich obozach koncentracyjnych mogła nie być jednoznaczna, co miało być głównym powodem jego wyjazdu do Ameryki Płd. Kobylański twierdzi, że te informacje są nieprawdziwe i obliczone na skompromitowanie go. 
IAR,PAP,kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wałęsa twierdzi, że polonijny milioner chciał go skorumpować. Dawał 200 tys.

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2011 18:04
W 1995 r. Jan Kobylański - polonijny biznesmen i sponsor radia Maryja - miał, jak twierdzi Wałęsa, zaproponować mu 200 tys. dolarów w zamian za wpływ na obsadę ambasadorskich stanowisk w Ameryce Płd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS wyjaśni wizytę parlamentarzystów u Kobylańskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 18:00
- Parlamentarzyści PiS obecni na zjeździe organizacji polonijnego biznesmena Jana Kobylańskiego złożą pisemne wyjaśnienia - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Proces Kobylańskiego: znany dziennikarz ukarany grzywą

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 13:23
Były ambasador Polski w Urugwaju, obecnie dziennikarz Polsat News, Jarosław Gugała został ukarany 500 zł grzywny za nieusprawiedliwioną nieobecność na procesie, który polonijny biznesmen Jan Kobylański wytoczył szefowi MSZ Radosławowi Sikorskiemu.
rozwiń zwiń