X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Winczakiewicz - wybitna postać powojennej emigracji

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2016 12:39
Był jednym z najwybitniejszych emigracyjnych poetów i malarzy. Urodził się 95 lat temu, 6 marca 1921.
Audio
  • Audycja z cyklu "Portret pisarza" poświęcona postaci Jana Winczakiewicza (PR, 24.10.1993)
Jan Winczakiewicz
Jan WinczakiewiczFoto: Jerzy Bałwas/info.kalisz.pl

Jan Winczakiewicz, barwna postać polskiego Paryża:  poeta, malarz, dziennikarz, tłumacz, publicysta, radiowiec.

Wydał m.in. zbiór wierszy "Ballady wojenne" (Paryż 1945), "Czarne wino" (Londyn 1967), "Przypowieści bluźniercze" (Londyn 1985), dramat "Opera XX wieku" (Londyn 1988). Laureat nagrody londyńskich "Wiadomości" (Londyn 1967). Poszukiwał polskich śladów nad Sekwaną, opublikował niekonwencjonalny przewodnik "Polak zwiedza Paryż", wielokrotnie wznawiany i ogromnie popularny. W wydawnictwie Jerzego Giedroycia wydał tom "Izrael w poezji polskiej" (Biblioteka "Kultury" 1958).

Zajmował się grafiką i malarstwem. Swoje prace prezentował we Francji, Włoszech, Szwecji, Danii, Hiszpanii, Portugalii. Wśród wielu nagród i wyróżnień otrzymał liczącą się "Grand Premio Della Cita Eterna" w 1972 roku w Rzymie.

W Paryżu zamieszkał po wojnie. Wcześniej jako osiemnastoletni chłopiec wziął udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. Potem niewola, ucieczka, wreszcie Francja i udział w ruchu oporu. Wędrówka przez Hiszpanię do Anglii, by zaciągnąć się w szeregi Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka - i walki w Normandii. Za męstwo pod Falaise Jan Winczakiewicz otrzymał Krzyż Walecznych oraz Krzyż Virtuti Militari, został również odznaczony angielskim War Medal. Już w wolnej Polsce - Komandorią Orderu Polonia Restituta.

W 1990 roku pokazał w Kaliszu wystawę swoich prac plastycznych. Cały dochód ze sprzedaży artysta - w symbolicznym geście - przeznaczył na rewaloryzację zabytkowych cmentarzy kaliskich.

Jan Winczakiewicz zmarł w Lailly en Val. Spoczął na starym cmentarzu Les Champeaux w Montmorency pod Paryżem, gdzie byli pochowani Adam Mickiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Cyprian Kamil Norwid, Olga Boznańska, Roman Palester.

Andrzej Mietkowski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak