Warsztaty o wolności w internecie zamiast ACTA

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 19:26
Prawo autorskie, przykłady modeli biznesowych w sieci, ochrona danych osobowych - to niektóre tematy warsztatów, przygotowywanych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Warsztaty o wolności w internecie zamiast ACTA
Foto: antyweb.pl

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Podsekretarz stanu w resorcie Igor Ostrowski przedstawił na posiedzeniu sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii odpowiedź Ministra Administracji i Cyfryzacji na dezyderat komisji skierowany do premiera, w sprawie odłożenia podpisania przez Polskę umowy ACTA.

Przypomniał, że - w związku z zastrzeżeniami dotyczącymi trybu w jakim negocjowana była umowa, jak i samej treści ACTA, prezes Rady Ministrów podjął decyzję o zawieszeniu procesu ratyfikacji - do czasu wyjaśnienia tych zastrzeżeń.

- W międzyczasie na arenie europejskiej pojawiły się nowe fakty, Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu umowy do Trybunału Sprawiedliwości, rozpoczęła się burzliwa dyskusja na łamach Parlamentu Europejskiego, która też stawia pod znakiem zapytania dalsze losy tego dokumentu - mówił Ostrowski.

- Ponieważ nie wszystkie kraje członkowskie podpisały to porozumienie - na dzień dzisiejszy siedem krajów, tak jak Polska, wstrzymało proces ratyfikacji - dalszy los umowy w tej chwili jest bardzo trudny do określenia. Nie chcemy jednak marnować czasu, chcemy go wykorzystać do (...) debaty społecznej - tłumaczył.

Ukazać propozycje zmian

Dlatego - jak poinformował Ostrowski - resort administracji i cyfryzacji, przygotował cykl warsztatów, które dotyczą "szeroko pojętej wolności w internecie".

- Ruszamy z warsztatami w przyszłym tygodniu i chcielibyśmy, aby były to warsztaty autorskie, to znaczy - aby każdy warsztat prowadzony był przez dwóch współprowadzących: reprezentanta strony społecznej i administracji. Chcielibyśmy, aby w wyniku tych warsztatów powstały bardzo konkretne propozycje zmian - opowiadał.

Wachlarz tematów

Warsztaty mają dotyczyć równych tematów, m.in. tematyki prawnej, prawa autorskiego, modeli biznesowych w sieci, prywatności i ochrony danych osobowych, konsultacji społecznych i integracji cyfrowej.

- Mamy nadzieję, że w połowie maja będziemy mogli podsumować te dyskusje i zaprezentować już bardzo konkretne propozycje zmian - mówił Ostrowski. Jak dodał, udział członków komisji innowacyjności oraz parlamentarzystów w debacie byłby "bardzo pożądany".
Komisja przyjęła informację przedstawioną przez Ostrowskiego.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spłonęła kukła Donalda Tuska

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2012 21:10
Kukła została podpalona przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Był to element manifestacji zorganizowanej przez internautów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z ACTA? Trybunał nie udzieli odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 19:21
Komisja handlu międzynarodowego w Europarlamencie nie chce pytać unijnego Trybunału Sprawiedliwości o opinię w sprawie międzynarodowej umowy ACTA, dotyczącej walki z piractwem w sieci i podróbkami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anonymous znowu zaatakują w Polsce? Celem monitoring

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 06:10
"Rzeczpospolita" pisze o możliwej nowej fali protestów, inspirowanych przez Anonymous Polska.
rozwiń zwiń