Andrea to imię męskie czy żeńskie? Sąd rozstrzygnął

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 06:58
Włoski Urząd Stanu Cywilnego odmówił zarejestrowania dziewczynki o imieniu Andrea, twierdząc, że to męskie imię. Sprawa trafiła do sądu.
Andrea to imię męskie czy żeńskie? Sąd rozstrzygnął
Foto: Glow Images/East News

5-letnia Andrea jest córką włoskiej pary, ale urodziła się w Paryżu. Komplikacje zaczęły się, gdy małżeństwo wróciło do ojczyzny i postanowiło zarejestrować córkę we włoskim Urzędzie Stanu Cywilnego. Ten odmówił, argumentując, że Andrea (żeńska forma odpowiednika imienia Andrzej) we Włoszech to imię wyłącznie męskie, a zatem nie może nosić go dziewczynka.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
W związku ze sporem urzędnik USC skierował sprawę do sądu. Ten nakazał rodzicom, by zmienili imię dziecka na francuską wersję - Andree, którą uznano za bardziej odpowiednią dla dziewczynki. Rodzice odwołali się od wyroku.
Sąd apelacyjny orzekł, że można zarejestrować we Włoszech dziecko płci żeńskiej o imieniu Andrea. Sędzia powołał się na przepisy unijne i międzynarodowe konwencje, które zabraniają wszelkiej dyskryminacji.
PAP,kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakie imiona nadają dzieciom w Kosowie? Kaddafi, Klinton, Tonibler i Ollbrajt

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2011 06:17
- Matce Kaddafi się podobał, myślała, że jest przywódcą wszystkich muzułmanów - wyjaśnia 22-letni student ekonomii Gadaf (albański zapis nazwiska Kaddafi) Abdyli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie imiona najczęściej nadają dzieciom Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2011 17:45
W pierwszym półroczu tego roku, w Warszawie najczęściej nadawanym imieniem była Julia, wśród chłopców zaś Jan - wynika z danych stołecznego Urzędu Stanu Cywilnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmieją się z Adolfa Hitlera. Chce zmienić nazwisko

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2011 09:24
Odkąd jedna z uczelni w Brazylii opublikowała dane Adolfa Hitlera Souzy Mendesa na liście przyjętych studentów, w internecie nie ustają niewybredne komentarze pod jego adresem.
rozwiń zwiń