Wielki piątek w Kościele ewangelickim

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 09:00
Wielki Piątek jest najważniejszym świętem w pobożności ewangelickiej.
Audio
  • ks. Piotr Gaś z ewangelicko-augsburskiego kościoła św. Trójcy w Warszawie
Wielki piątek w Kościele ewangelickim
Foto: PAP/ EPA/PIYAL ADHIKARY

Jak podkreśla ks. Piotr Gaś z ewangelicko-augsburskiego kościoła św. Trójcy w Warszawie, liturgia tego dnia ma charakter pokutny i refleksyjny.

Jak wyjaśnia, tego dnia nie biją dzwony, w liturgii pomijane jest radosne zawołanie Alleluja, a w rozmyślaniach liturgicznych prowadzą wiernych czytane teksty o męce Jezusa.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Podczas liturgii wielkopiątkowej szczególne znaczenie ma spowiedź i liturgia komunijna, po kazaniu śpiewane są w dialogu z duchownym tzw. Improperia ("Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił"), milkną dzwony, a krzyż ołtarzowy zasłonięty jest kirem.

W tych regionach kraju, w których duchowni luterańscy noszą tzw. albę śląską (komża), w Wielki Piątek na znak żałoby używana jest tylko czarna toga z białymi befkami.

Dla luteran Wielki Piątek jest kwintesencją tajemnicy życia i śmierci oraz kluczowej dla tego Kościoła teologii krzyża (theologia crucis), która rozważana jest zawsze w połączeniu z radosnym wydarzeniem Poranka Wielkanocnego.

IAR, gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerozolima: uroczystości Triduum Paschalnego

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 17:50
Uroczystą mszę w Bazylice Bożego Grobu odprawiło około 150 księży. Na pamiątkę wydarzeń Wielkiego Czwartku w Wieczerniku, łaciński patriarcha Jerozolimy arcybiskup Fuad Twal obmył nogi 12 klerykom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Benedykt XVI o prawdziwym sensie wolności

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 19:38
W obliczu zagrożenia przez siły zła chrześcijanie klękają, ale są wyprostowani wobec świata, powiedział Benedykt XVI w czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej .Papież przewodniczył mszy w bazylice św. Jana na Lateranie, katedrze biskupa Rzymu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W centrum Wielkiego Piątku jest krzyż

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 11:44
Chrześcijanie obchodzą Wielki Piątek upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.
rozwiń zwiń