Dziś Wielka Sobota. W kościołach święcimy pokarmy

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2012 07:25
Zgodnie z tradycją w kościołach święcony jest ogień, paschał i woda chrzcielna oraz pokarmy wielkanocne, przynoszone przez wiernych.
Dziś Wielka Sobota. W kościołach święcimy pokarmy
Foto: flickr.com By zakwitnij

Uroczystości Wielkiej Soboty kończą się mszą Wigilii Paschalnej. Zmartwychwstanie Chrystusa obwieszcza bicie dzwonów i śpiew radosnego Alleluja. W warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela uroczystej Wigilii Paschalnej będzie przewodniczyć metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W Wielką Sobotę wierni do późnych godzin wieczornych odwiedzają w kościołach symboliczne groby Chrystusa.

Wielka Sobota w tradycji ludowej to również czas robienia pisanek. Zwyczaj ten, praktykowany do dzisiaj, ma korzenie przedchrześcijańskie. Pierwsza pisanka znaleziona na ziemiach polskich pochodzi z X wieku. Jajko to jeden z najważniejszych symboli świąt wielkanocnych. Jest symbolem rodzącej się do życia przyrody, a w tradycji chrześcijańskiej - nadziei z wiary w zmartwychwstania Chrystusa.

Niedzielne śniadanie poprzedza dzielenie się poświęconym jajkiem, które obowiązkowo musiało znajdować się w koszyku ze święconką. Najbardziej popularne, od których pochodzi nazwa "pisanka" to te wykonywane techniką batikową, najczęściej spotykane na Kurpiowszczyźnie - wyjaśnia Amudena Rutkowska z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Za pomocą specjalnego lejka lub ostro zastruganym patyczkiem pisano woskiem po jajku. Następnie wkładano je do naturalnych barwników roślinnych. Dzięki temu wzór napisany woskiem pozostawał niezabarwiony. Na końcu odrywano wosk i w ten sposób powstała pisanka.

Do XII wieku Kościół zabraniał spożywania jajek w okresie Wielkanocy. Chodziło o rozdzielenie obrzędów pogańskich od tradycji Kościoła. W Kościele Prawosławnym, w niektórych regionach Polski, zachował się także zwyczaj zanoszenia pisanek wielkanocnych na groby.

aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Posłuchajcie najpiękniejszej piosenki o krwi Chrystusa

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013 14:00
"Jesus Blood Never Failed Me Yet" - arcydzieło muzyki współczesnej, odwołujące się do męczeńskiej śmierci Chrystusa - powstało z nagrania śpiewu anonimowego włóczęgi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkanoc w Irlandii to religia i polityka

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 16:30
Ważne dla Irlandczyków wydarzenia narodowe miały miejsce w święta Wielkiej Nocy. Dla mieszkańców Zielonej Wyspy te dni są szczególnie ważne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kilka tysięcy warszawiaków na Drodze Krzyżowej

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 21:21
W uroczystości uczestniczy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
rozwiń zwiń