Guenter Grass ma zakaz wjazdu do Izraela

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2012 12:12
Szef izraelskiego MSW uznał niemieckiego pisarza, laureata Literackiej Nagrody Nobla Guntera Grassa za "persona non grata".
Audio
Gnter Grass
Günter GrassFoto: Michał Kobyliński/Wikimedia Commons/CC

Zakaz wjazdu Guentera Grassa do Izraela ogłosił szef tamtejszego MSW Eli Iszaj, dodając, że "powinien on raczej udać się do Teheranu".

Z czysto prawnego punktu widzenia, nie oznacza to jeszcze, ze Izrael uznaje pisarza za "persona non grata". Może to jednak oznaczać wstęp do takiej procedury, gdyż jego, jak uznano, antyizraelskie przesłanie zostało tam przyjęte z głębokim oburzeniem.

W wierszu opublikowanym na początku tego tygodnia w gazetach w kilku krajach Grass nazwał Izrael "zagrożeniem dla światowego pokoju" i wezwał do kontroli izraelskiego programu jądrowego. Odmówił też Izraelowi prawa do wyprzedzającego ataku na Iran.

Tekst wywołał w Niemczech i Izraelu burzę. Ostro zareagowały środowiska żydowskie, większość komentatorów oraz czołowi politycy. Głos w sprawie zabrał nawet premier Izraela Benjamin Netanjahu mówiąc o "haniebnym zrównaniu Izraela z reżimem w Iranie".

Guenter Grass odpiera zarzuty o antysemityzm ale podtrzymuje swoją negatywną opinię na temat bliskowschodniej polityki Izraela.

W wywiadzie wyemitowanym w czwartek wieczorem w niemieckiej telewizji ARD Grass przyznał, że poczuł się dotknięty krytyką, jaka spadła na niego po publikacji utworu. Jak tłumaczył, chciał wywołać debatę, ale zamiast tego ma miejsce medialna kampania przeciwko jego osobie.

Grass podtrzymał jednak swoją negatywną opinię na temat polityki bliskowschodniej Izraela stwierdzając jednocześnie, że oskarżanie go o antysemityzm jest absurdem.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

IAR/mch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Izrael kontra irański program atomowy

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 10:04
- Na poziomie konwencjonalnej wojny Izrael wygrałby z Iranem, ale argumentem Netanyahu jest to, że niezapobieżenie irańskiemu atakowi nuklearnemu może kosztować Izrael istnienie - mówił w Trójce Konstanty Gebert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Izrael zaatakuje Iran w ciągu roku"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 18:22
Tajna symulacja działań wojennych w następstwie ewentualnego ataku Izraela na Iran każe przewidywać, że USA zostałyby wciągnięte do wojny i poniosły znaczne straty w ludziach - podał "New York Times".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Byli hitlerowcy nie mają moralnego prawa krytykować Izraela"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 14:14
W taki sposób izraelski dziennik "Maariw" skomentował słowa Guentera Grassa, który uważa, że Izrael zagraża pokojowi światowemu i może doprowadzić do zagłady narodu irańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grass w ogniu krytyki. "Ja, antysemitą? To absurd"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 07:59
Guenter Grass odpiera zarzuty o antysemityzm i podtrzymuje swoją negatywną opinię na temat bliskowschodniej polityki Izraela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Utwór Grassa to "podłość" i "wstrętny wiersz"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2012 11:31
Niemiecki noblista Guenter Grass, autor krytycznego wiersza o Izraelu, pozostaje celem ostrych ataków.
rozwiń zwiń