Rosyjskie samoloty zwiadowcze na polskim niebie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2012 09:01
Rosyjscy inspektorzy wykonają loty obserwacyjne nad terytoriami Polski i Litwy - informuje służba prasowa rosyjskiego ministerstwa obrony.
Zdjęcie ilustracyjne - An-30
Zdjęcie ilustracyjne - An-30Foto: Gartenfreuden (Wolfgang)/ Wikimedia Commons

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

Według komunikatu, w okresie do 15 do 21 kwietnia w ramach realizacji międzynarodowego porozumienia o otwartym niebie, grupa inspektorów zrealizuje loty kontrolne na pokładzie samolotu An-30B. Maszyny będą startowały z litewskiego portu lotniczego Szaulaj i z Warszawy. Nie podano, jaki cel będą miały loty.

Traktat o Otwartych Przestworzach został podpisany w 1992 roku w Helsinkach przez 27 państw członków NATO oraz byłego Układu Warszawskiego. Stanowi on, że przestrzeń powietrzna nad terytoriami krajów-sygnatariuszy zostaje udostępniona dla lotów nieuzbrojonych samolotów zwiadowczych, które mają prawo obserwacji poczynań innych państw w dziedzinie wojskowej.

Traktat wszedł w życie 1 stycznia 2002. Roczne plany określają ilość lotów obserwacyjnych, które każde z nich ma prawo wykonać nad terytorium innych państw lub obowiązek przyjąć nad własnym terytorium. Traktat wprowadza także możliwość wykorzystania do obserwacji rejonów zagrożonych klęskami ekologicznymi lub do nadzoru realizacji międzynarodowych porozumień o ochronie środowiska naturalnego.

IAR, aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Putin: nowe rosyjskie myśliwce za trzy lata

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2010 14:36
Premier Władimir Putin poinformował, że pierwsze egzemplarze nowych rosyjskich myśliwców armiia dostanie już za 3 lata. W 2015 roku rozpocznie się ich seryjna produkcja. Najnowszy rosyjski samolot myśliwski piątej generacji odbył dziś pierwszy lot w okolicy Komsomolska nad Amurem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjskie bombowce nad Bałtykiem. Wpłyną na referendum?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 16:30
Dwa rosyjskie bombowce naddźwiękowe Tu-22M zostały przechwycone przez niemieckie myśliwce nad Bałtykiem – poinformowało litewskie ministerstwo obrony.
rozwiń zwiń