X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Obława augustowska była zbrodnią przeciwko ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2012 14:37
Tak wynika z dokumentów zaprezentowanych przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
P.o. naczelnika Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku Zbigniew Kulikowski (L), prezes IPN Łukasz Kamiński (C) oraz dr Jan Jerzy Milewski (P) z IPN w Białymstoku
P.o. naczelnika Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku Zbigniew Kulikowski (L), prezes IPN Łukasz Kamiński (C) oraz dr Jan Jerzy Milewski (P) z IPN w BiałymstokuFoto: PAP/Rafał Guz

Doktor Łukasz Kamiński otrzymał kilka dni temu dwa dokumenty od rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał, które dowodzą, że sowieccy żołnierze w lipcu 1945 roku zamordowali blisko 600 Polaków za przynależność do Armii Krajowej.

Zbrodnia ludobójstwa

Prokurator Zbigniew Kulikowski, naczelnik Oddziału Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku, wyjaśnił podczas konferencji prasowej, że te dokumenty jednoznacznie wskazują na charakter zbrodni augustowskiej. Prokurator podkreślił, że członkowie AK zostali zamordowani tylko dlatego, że należeli do tej organizacji. Takie działanie według kwalifikacji Trybunału w Norymberdze - zabójstwo osób według przynależności do grupy politycznej - jest zbrodnią ludobójstwa tym bardziej, że została ona dokonana po zakończeniu II wojny w Europie.

"Wszystkich bandytów zlikwidować"

Zaprezentowane dokumenty skierowane są do Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych, szefa NKWD Ławrientija Berii. Podpisane są przez naczelnika kontrwywiadu wojskowego "Smiersz" Wiktora Abakumowa. Prezes IPN, doktor Łukasz Kamiński, zacytował kilka fragmentów świadczących o ludobójczym charakterze zbrodni. "Wszystkich ujawnionych bandytów w liczbie 562 zlikwidować. Pracownicy operacyjni i zestaw osobowy batalionu zostaną dokładnie poinstruowani o sposobie likwidacji. Towarzysz Gorgonow i Zielenin to dobrzy i doświadczeni czekiści i to zadanie wykonają".

Doktor Jan Jerzy Milewski z białostockiego oddziału IPN mówił, że obława augustowska jest zbrodnią nieco zapomnianą, ale równie tragiczną jak zbrodnia katyńska. Wśród zamordowanych blisko 600 Polaków było około 30 kobiet w ciąży i kilkunastu niepełnoletnich - przypomniał.

Zobacz serwis specjalny - Katyń>>>

Miejsce pochówku wciąż nieznane

Mimo upływu 67 lat ciągle nie wiadomo, gdzie Sowieci dokonali egzekucji oraz gdzie spoczywają zamordowani. Zdaniem doktora Milewskiego, te dokumenty mają przełomowe znaczenie dla polskiego śledztwa oraz zwiększają szanse na znalezienie miejsca pochówku ofiar obławy augustowskiej.

Te dwa nieznane dotąd dokumenty staną się również podstawą wniosku do ministerstwa sprawiedliwości Litwy o ujawnienie akt dotyczących losów ponad 250 akowców, którzy po uwięzieniu zostali przekazani litewskiemu KGB. Dokumenty mogą również stać się podstawą do złożenia skargi do instytucji międzynarodowych przez rodziny pomordowanych w obławie augustowskiej.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

mch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Memoriał chce śledztwa ws. drugiego Katynia

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 16:30
Stowarzyszenie obrony praw człowieka „Memoriał” chce, aby rosyjska Prokuratura Wojskowa przeprowadziła nowe śledztwo w sprawie tak zwanej obławy augustowskiej z 1945 roku i pośmiertnie zrehabilitowała jej ofiary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zrehabilitujcie ofiary "drugiego Katynia"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 10:37
Stowarzyszenie Memoriał złoży w Prokuraturze Generalnej Federacji Rosyjskiej wniosek o rehabilitację ofiar obławy augustowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodziny ofiar żądają odtajnienia dokumentów zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2012 08:18
Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej rozpoczyna formułowanie wniosków prawnych do Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej - pisze "Nasz Dziennik".
rozwiń zwiń