Niezwykłe życie bielika. Zajrzyj do gniazda

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 15:51
Leśnicy zamontowali w gnieździe kamerę z przekazem na żywo dzięki, której każdy może zabawić się w przyrodniczego Wielkiego Brata.
Audio
Młody, 60-dniowy bielik na gnieździe
Młody, 60-dniowy bielik na gnieździeFoto: Rainer Altenkamp/Wikimedia Commons

Zainstalowanie kamery i realizacja przekazu internetowego to wspólny projekt edukacyjny Lasów Państwowych i Komitetu Ochrony Orłów.

Gniazdo znajduje się na terenie Nadleśnictwa Kutno (Łódzkie). Anna Malinowska z Lasów Państwowych mówi, że samica często przesiaduje w gnieździe co zwiastuje rychłe powiększenie się rodziny. Leśnicy na razie nie wiedzą, czy w gnieździe znajduje się więcej niż jedno jajo. Zajrzyj do gniazda>>>

Orzeł po przejściach
W całej historii jest także wątek kryminalno-obyczajowy. Mimo, że bieliki są monogamistami i wiążą się z partnerami na całe życie, obserwowany samiec ma już drugą partnerkę. Nie ma ona jednak raczej nic wspólnego ze śmiercią poprzedniczki, gdyż ta została postrzelona.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Bielik żyje obecnie szczęśliwe w drugim związku, a leśnicy spodziewają się, że młode powinny wykluć się tuż przed majowym weekendem.

Bieliki były bliskie wyginięcia

Te największe w Polsce ptaki szponiaste po II wojnie światowej były bliskie wyginięcia. W całym kraju ich populacja spadła do zaledwie 45-50 par. Dzięki zaangażowaniu leśników, naukowców i miłośników przyrody udało się jednak uratować bieliki. W Polsce jest aktualnie 1000-1400 par.
Są niemal wszędzie, z wyjątkiem terenów górskich. Gatunek cały czas jest pod ścisłą ochroną. Tajemnicą jest objęta dokładna lokalizacja gniazd, wokół których leśnicy wyznaczają strefy ochronne.
Powszechnie uważa się, że to właśnie bielik jest ptakiem, którego wizerunek stanowi godło Polski. Specjaliści podkreślają jednak, że błędnie nazywany jest orłem; należy bowiem do odrębnej podrodziny wśród jastrzębiowatych - orłanów

IAR, PAP, gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Orliki krzykliwe wróciły z Afryki nad Podkarpacie

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 11:05
Największe w Europie zagęszczenie populacji tego drapieżnika występuje w Beskidzie Niskim - poinformował w piątek Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpańskie psy zagryzły 18 danieli

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2012 08:30
Właściciel, który hodował zwierzęta od jesieni ubiegłego roku, ocenił straty na 20 tysięcy złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cietrzewiom na Warmii i Mazurach grozi wyginięcie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 20:37
Podczas corocznego liczenia leśnicy znaleźli zaledwie kilka sztuk tego rzadkiego ptaka, w tym tylko dwie w ostoi cietrzewi w nadleśnictwie Jedwabno.
rozwiń zwiń