X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zapomniany grób polskiego bohatera w Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 15:11
Na cmentarzu w kibucu Jad Mordechaj, na południu Izraela, odnaleziony został grób pułkownika Wojska Polskiego, Władysława Kowalskiego, który uratował blisko 50 Żydów w latach niemieckiej okupacji w Warszawie.
Audio
Ogród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Yad Vashem
Ogród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Yad VashemFoto: EdoM/Wikipedia/CC

Na płycie grobu wyryty jest wizerunek medalu "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, który zmarły otrzymał od Instytutu Jad Waszem w 1963 roku. Informację o odnalezieniu grobu bohaterskiego Polaka podała gazeta "Haarec".

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Władysław Kowalski już jako oficer uczestniczył w wojnie z bolszewikami, którzy w 1917 roku zabili jego rodziców. We wrześniu 1939 roku był jednym z obrońców Warszawy, gdzie w następnych latach udało mu się ocalić 49 Żydów.

Zobacz serwis Polskiego Radia poświęcony II wojnie światowej >>>

W latach 50. wraz ze swoją żoną, uratowaną przez siebie Żydówką, wyjechał na stałe do Izraela, gdzie zamieszkał najpierw Hajfie, a później w Jerozolimie. Zmarł w 1971 roku i zgodnie ze swoją ostatnią wolą pochowany został "wśród Żydów". Od tego czasu jego postać została zapomniana. Nie wiadomo, co stało się z najbliższą rodziną bohatera i dlaczego nikt nie odwiedzał jego grobu. - W Izraelu też nie brakuje Kowalskich i nie udało nam się odnaleźć żadnych śladów - tłumaczą członkowie kibucu w Jad Mordechaj.

IAR, gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hitlerowskie zbrodnie: archeolodzy w Sobiborze

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2012 17:05
Dwaj archeolodzy, z Polski i z Izraela, ustalili na terenach byłego obozu śmierci w Sobiborze miejsce, w którym znajdowały się komory gazowe - poinformowała gazeta "Israel Hajom".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamięć o polskich bohaterach ratujących Żydów

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 15:47
15 marca 1943 roku Niemcy znaleźli u Wincentego Baranka ukrywających się Żydów. Małżeństwo Baranek wraz z dwójką dzieci zostało zastrzelone przez hitlerowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy pośmiertnie odznaczeni za ratowanie Żydów

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2012 16:29
19 osób zostało we wtorek odznaczonych pośmiertnie medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.
rozwiń zwiń