Holandia także bojkotuje Euro 2012 na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2012 10:26
Minister spraw zagranicznych tego kraju poinformował, że ani przedstawiciele rządu, ani rodzina królewska nie pojadą na Ukrainę, by obejrzeć spotkania swojej drużyny narodowej.
Audio
Julia Tymoszenko
Julia TymoszenkoFoto: Wikimedia Commons CC / Flapieh

Holandia dołącza do krajów, których liderzy zamierzają zbojkotować mecze EURO 2012 rozgrywane na Ukrainie.  Szef holenderskiej dyplomacji Uri Rosenthal podkreślił, że najpierw musi być wyjaśniona sytuacja byłej ukraińskiej premier, więzionej w kolonii karnej w Charkowie.
Julia Tymoszenko skarży się, że została pobita przez strażników więziennych, gdy przymusowo była przewożona do szpitala. W proteście przeciwko stosowanej przemocy rozpoczęła głodówkę.

„Obowiązkiem rządu w Kijowie jest przestrzegania praw człowieka, zwłaszcza jeśli jest współgospodarzem EURO 2012" - czytamy w komunikacie rzecznika .
W kilku innych europejskich krajach, także pojawiły się głosy o możliwym bojkocie Euro 2012. O tym, że szef Komisji Europejskiej nie wybiera się na mecze EURO 2012 rozgrywane na Ukrainie, poinformowała kilka dni temu jego rzeczniczka Pia Ahrenkilde, pytana o to przez dziennikarzy. Barroso nie wybiera się na Ukrainę ani nie zamierza brać udziału w wydarzeniach odbywających się w tym kraju.
Wiadomo, że na mistrzostwa na Ukrainie nie pojedzie też unijna komisarz sprawiedliwości Viviane Reding. Jej rzeczniczka potwierdziła absencję komisarz mimo zaproszenia szefa UEFA Michela Platiniego. Tłumaczyła, że Reding na wizytę na Ukrainie nie pozwala kalendarz, a ponadto jest zaniepokojona sytuacją w tym kraju, zwłaszcza dotyczącą Julii Tymoszenko.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

dp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UEFA przełoży Euro 2012 na inny rok?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 14:45
Dyrektor organizacyjny UEFA Martin Kallen zapowiedział, że jeśli sytuacja na Ukrainie uniemożliwi rozegranie meczów mistrzostw Europy, turniej zostanie przełożony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MSZ apeluje: nie bojkotujcie Euro 2012!

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 14:59
Rzecznik resortu Marcin Bosacki uważa, że nie powinno się łączyć imprezy sportowej ze sprawą Julii Tymoszenko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tymoszenko: nie wiem jak długo matka wytrzyma

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2012 09:38
Ukraina zbliża się do granicy państwa totalitarnego. Takie stwierdzenie znalazło się w specjalnym oświadczeniu wydanym przez przebywającą w Pradze córkę byłej premier Julii Tymoszenko - Jewhenji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Clinton do władz Ukrainy: uwolnijcie Julię Tymoszynko

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2012 16:20
Kolejny głos w obronie Julii Tymoszenko. O uwolnienie byłej premier Ukrainy zaapelowała szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton.
rozwiń zwiń