Oddawali hołd komuniście. Zwrócą dofinansowanie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 14:57
Zarząd województwa podkarpackiego zażąda zwrotu 10 tys. zł dotacji, jakiej udzielił Stowarzyszeniu Lepsze Dziś z Rzeszowa na organizację projektu pod nazwą "Pamięć i pojednanie jako niezbędny element dialogu polsko-ukraińskiego".
Pomnik gen. Karola Świerczewskiego w Jabłonkach
Pomnik gen. Karola Świerczewskiego w Jabłonkach Foto: Kolanin/CC/Wikipedia

Stowarzyszenie 31 marca zorganizowało przy pomniku gen. Karola Świerczewskiego w Jabłonkach (Podkarpackie) uroczystości. Wzięło w nich udział ponad 100 osób, w tym m.in. działacze SLD z regionu, którzy złożyli kwiaty pod pomnikiem gen. Świerczewskiego.

Na miejscu było też kilkunastu młodych ludzi, przeciwnych "gloryfikacji generała".

Zobacz serwis specjalny II WOJNA ŚWIATOWA >>>

Zarząd województwa zarządził wówczas kontrolę uroczystości, która miała zweryfikować, czy wykonanie zadania przebiegło tak, jak organizatorzy napisali we wniosku o dotację. Wynik kontroli był negatywny.

Rzecznik marszałka Wiesław Bek poinformował, że na uroczystości nie zaproszono nikogo ze strony ukraińskiej, nie było żadnych działań dotyczących dialogu, a ponadto uczestniczyło w nich połowę mniej osób, niż deklarowano we wniosku. Nie zaproszono też młodzieży.

Wiceprezes stowarzyszenia Lepsze Dziś Andrzej Patro powiedział, że stowarzyszenie nie otrzymało jeszcze oficjalnego pisma w związku ze zwrotem dotacji, ale jeżeli takie jest stanowisko zarządu, to stowarzyszenie zwróci otrzymane pieniądze.

Przed uroczystościami w mediach pojawiły się informacje, że zostały one zaplanowane przy pomniku gen. Świerczewskiego w Jabłonkach i będą gloryfikować postać generała. Pojawił się też plakat informujący o obchodach, na którym była postać Świerczewskiego i napis zapraszający na uroczystości patriotyczno-historyczne z okazji 65. rocznicy śmierci generała. Informacje te wywołały oburzenie społeczne.

Patro przyznał, że postać generała na plakacie była "chwytem marketingowym", mającym za zadanie zainteresowanie i "przyciągnięcie" na uroczystości młodzieży.

Tłumaczył, że uroczystości były skierowane głównie do Polaków, dlatego brak było przedstawicieli Ukrainy na uroczystościach.

Karol Świerczewski był działaczem komunistycznym, generałem Armii Czerwonej i Wojska Polskiego. Podczas wojny polsko-bolszewickiej jako dowódca batalionu Armii Czerwonej walczył przeciw oddziałom Wojska Polskiego. W latach 1936-1938 pod pseudonimem "Generał Walter" brał udział w wojnie domowej w Hiszpanii po stronie republikańskiej. W sierpniu 1943 roku Stalin skierował go do organizowania Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR. Gen Świerczewski zginął 28 marca 1947 roku pod Jabłonkami koło Baligrodu w potyczce z oddziałami Ukraińskiej Powstańczej Armii. Od 14 lutego 1946 roku pełnił funkcję II wiceministra Obrony Narodowej. Był członkiem KC PPR i posłem na Sejm Ustawodawczy.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>>

(pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pomnik Świerczewskiego w Jabłonkach

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2010 09:15
Pomnik Świerczewskiego w Jabłonkach
rozwiń zwiń

Czytaj także

65. rocznica śmierci generała Karola Świerczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 17:10
Mimo odpowiedzialności za klęskę 2. Armii Wojska Polskiego pod Budziszynem był czczony przez propagandę PRL-owską jako bohater i patriota.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcieli uczcić Świerczewskiego, stracą dotację?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 15:58
Zarząd Województwa Podkarpackiego rozważa wycofanie dotacji dla Stowarzyszenia "Lepsze Dziś" z Rzeszowa, które organizuje sobotnie uroczystości w 65. rocznicę śmierci gen. Karola Świerczewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gloryfikacja komunistycznego generała za publiczne pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 12:05
"Rzeczpospolita" pisze, że rządząca Podkarpaciem koalicja PO - PSL z publicznych pieniędzy dofinansowuje uroczystości w 65. rocznicę śmierci sowieckiego generała Karola "Waltera" Świerczewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy rocznica "Waltera" propaguje komunizm?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2012 10:44
Przeciwnicy organizacji uroczystości przed pomnikiem gen. Karola Świerczewskiego ps. "Walter" w bieszczadzkich Jabłonkach będą obserwować, czy nie dojdzie do złamania prawa.
rozwiń zwiń