X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Oddawali hołd komuniście. Zwrócą dofinansowanie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 14:57
Zarząd województwa podkarpackiego zażąda zwrotu 10 tys. zł dotacji, jakiej udzielił Stowarzyszeniu Lepsze Dziś z Rzeszowa na organizację projektu pod nazwą "Pamięć i pojednanie jako niezbędny element dialogu polsko-ukraińskiego".
Pomnik gen. Karola Świerczewskiego w Jabłonkach
Pomnik gen. Karola Świerczewskiego w Jabłonkach Foto: Kolanin/CC/Wikipedia

Stowarzyszenie 31 marca zorganizowało przy pomniku gen. Karola Świerczewskiego w Jabłonkach (Podkarpackie) uroczystości. Wzięło w nich udział ponad 100 osób, w tym m.in. działacze SLD z regionu, którzy złożyli kwiaty pod pomnikiem gen. Świerczewskiego.

Na miejscu było też kilkunastu młodych ludzi, przeciwnych "gloryfikacji generała".

Zobacz serwis specjalny II WOJNA ŚWIATOWA >>>

Zarząd województwa zarządził wówczas kontrolę uroczystości, która miała zweryfikować, czy wykonanie zadania przebiegło tak, jak organizatorzy napisali we wniosku o dotację. Wynik kontroli był negatywny.

Rzecznik marszałka Wiesław Bek poinformował, że na uroczystości nie zaproszono nikogo ze strony ukraińskiej, nie było żadnych działań dotyczących dialogu, a ponadto uczestniczyło w nich połowę mniej osób, niż deklarowano we wniosku. Nie zaproszono też młodzieży.

Wiceprezes stowarzyszenia Lepsze Dziś Andrzej Patro powiedział, że stowarzyszenie nie otrzymało jeszcze oficjalnego pisma w związku ze zwrotem dotacji, ale jeżeli takie jest stanowisko zarządu, to stowarzyszenie zwróci otrzymane pieniądze.

Przed uroczystościami w mediach pojawiły się informacje, że zostały one zaplanowane przy pomniku gen. Świerczewskiego w Jabłonkach i będą gloryfikować postać generała. Pojawił się też plakat informujący o obchodach, na którym była postać Świerczewskiego i napis zapraszający na uroczystości patriotyczno-historyczne z okazji 65. rocznicy śmierci generała. Informacje te wywołały oburzenie społeczne.

Patro przyznał, że postać generała na plakacie była "chwytem marketingowym", mającym za zadanie zainteresowanie i "przyciągnięcie" na uroczystości młodzieży.

Tłumaczył, że uroczystości były skierowane głównie do Polaków, dlatego brak było przedstawicieli Ukrainy na uroczystościach.

Karol Świerczewski był działaczem komunistycznym, generałem Armii Czerwonej i Wojska Polskiego. Podczas wojny polsko-bolszewickiej jako dowódca batalionu Armii Czerwonej walczył przeciw oddziałom Wojska Polskiego. W latach 1936-1938 pod pseudonimem "Generał Walter" brał udział w wojnie domowej w Hiszpanii po stronie republikańskiej. W sierpniu 1943 roku Stalin skierował go do organizowania Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR. Gen Świerczewski zginął 28 marca 1947 roku pod Jabłonkami koło Baligrodu w potyczce z oddziałami Ukraińskiej Powstańczej Armii. Od 14 lutego 1946 roku pełnił funkcję II wiceministra Obrony Narodowej. Był członkiem KC PPR i posłem na Sejm Ustawodawczy.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>>

(pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pomnik Świerczewskiego w Jabłonkach

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2010 09:15
Pomnik Świerczewskiego w Jabłonkach
rozwiń zwiń

Czytaj także

65. rocznica śmierci generała Karola Świerczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 17:10
Mimo odpowiedzialności za klęskę 2. Armii Wojska Polskiego pod Budziszynem był czczony przez propagandę PRL-owską jako bohater i patriota.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcieli uczcić Świerczewskiego, stracą dotację?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 15:58
Zarząd Województwa Podkarpackiego rozważa wycofanie dotacji dla Stowarzyszenia "Lepsze Dziś" z Rzeszowa, które organizuje sobotnie uroczystości w 65. rocznicę śmierci gen. Karola Świerczewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gloryfikacja komunistycznego generała za publiczne pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 12:05
"Rzeczpospolita" pisze, że rządząca Podkarpaciem koalicja PO - PSL z publicznych pieniędzy dofinansowuje uroczystości w 65. rocznicę śmierci sowieckiego generała Karola "Waltera" Świerczewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy rocznica "Waltera" propaguje komunizm?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2012 10:44
Przeciwnicy organizacji uroczystości przed pomnikiem gen. Karola Świerczewskiego ps. "Walter" w bieszczadzkich Jabłonkach będą obserwować, czy nie dojdzie do złamania prawa.
rozwiń zwiń