X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie żyje meksykański pisarz Carlos Fuentes

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 21:37
Smutną wiadomość przekazał prezydent Meksyku, Felipe Calderon. Pisarz, eseista, dramaturg i publicysta miał 83 lata.
Carlos Fuentes
Carlos FuentesFoto: PAP/EPA/LEO LA VALLE

"Głęboko ubolewam nad śmiercią naszego szanowanego i podziwianego Carlosa Fuentesa, wielkiego pisarza i Meksykanina. Niech spoczywa w pokoju" - napisał na swoim profilu na Twitterze Calderon.

/

Pisarz zapoczątkował modę na literaturę iberoamerykańską. Kilkakrotnie był wymieniany jako "murowany" kandydat do literackiego Nobla. W 1987 roku został uhonorowany prestiżową Nagrodą Cervantesa.
Fuentes urodził się w Panamie, jednak za sprawą ojca dyplomaty, dużo podróżował. Mieszkał m.in. w Stanach Zjednoczonych i Meksyku. Podobnie jak ojciec, rozpoczął pracę w meksykańskim MSZ. W wolnym czasie pisał książki.
Debiutancką powieść wydał w 1954 roku, jednak dopiero napisana osiem lat później "Śmierć Artemia Cruz" przyniosła mu międzynarodową sławę i pozwoliła żyć z pisania. Jej tematem jest rewolucja meksykańska z początku XX wieku i problem meksykańskiej tożsamości narodowej.
Do dyplomacji pisarz wrócił jednak w latach 1975-77 na prośbę meksykańskiego rządu, tym razem jako ambasador we Francji. Już wtedy miał na koncie głośną powieść "Terra Nostra". Sporym sukcesem cieszyły się także napisane przez niego: "Łeb Hydry" oraz "Stary Gringo". Ta ostatnia w 1989 roku doczekała się adaptacji na dużym ekranie, w głównych rolach wystąpili Gregory Pecka i Jane Fonda.
Od lat 80. publicznie krytykował politykę Stanów Zjednoczonych. Jednak równie krytyczny był wobec przywódcy Kuby, Fidela Castro, którego wcześniej podziwiał. Swojej krytyce amerykańskiej administracji dał wyraz między innymi w wydanej w 2004 roku książce o wymownym tytule "Contra Bush".
Ostatnią powieść - "Przeznaczenie i pożądanie" - wydał w ubiegłym roku.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR,PAP,kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarł słynny czeski pisarz Josef Škvorecky

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 18:02
Dwa lata temu został laureatem Nagrody Literackiej Europy Środkowej "Angelus".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Bronisław Troński - pisarz i dziennikarz

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2012 15:10
Po ciężkiej chorobie zmarł w Warszawie Bronisław Troński, pisarz i dziennikarz. Informację o jego śmierci podała jego żona Janina Zającówna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł węgierski pisarz i polityk Istvan Csurka

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2012 17:24
Rodzina, która poinformowała o śmierci pisarza, nie podała na jaką chorobę zmarł. Istvan Csurka miał 77 lat.
rozwiń zwiń