X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lwów pod "polską okupacją" - UEFA wycięła kontrowersje

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2012 09:27
Oficjalna strona turnieju Euro 2012 sugeruje, że Lwów był pod polską okupacją, a wśród znanych Lwowian wymienia tylko jednego Polaka.
Audio
  • Joanna Mucha, minister sportu o zamieszaniu na stronie UEFA
Panorama Lwowa
Panorama LwowaFoto: Wikipedia/Lestat (Jan Mehlich)

Jak pisze "Rzeczpospolita" z przewodnika po miastach gospodarzach Euro można się dowiedzieć, że Lwów - będący od 1340 r. aż do końca II wojny światowej jednym z najważniejszych miast Rzeczypospolitej - to "kwintesencja Ukrainy". "Właśnie tu przetrwały język oraz kultura kraju, pomimo praktycznie ciągłej okupacji" - informuje UEFA.

W dalszej części czytamy, że "Lwów znajdował się pod rządami Polaków do czasów II wojny światowej. W 1941 roku miasto przejęli naziści, a w 1944 Sowieci".  - Można domniemywać, że chodzi o polską okupację. To bzdura  - zauważa prof. Jan Żaryn, historyk.

To nie jedyna wpadka UEFA. Na oficjalnej stronie turnieju Euro 2012 we Lwowie urodził się tylko jeden znany Polak - Stanisław Lem. Wśród najbardziej znanych lwowiaków przewodnik wymienia na pierwszym miejscu Austriaka: Leopolda von Sacher-Masocha, autora "Wenus w futrze", uważanego za prekursora masochizmu.

UEFA zmianiła wpisy na stronie

- Zwróciłam się do UEFA z prośbą o zmianę budzących wątpliwości wpisów na oficjalnej stronie federacji poświęconej gospodarzom finałowego turnieju piłkarskich mistrzostw Europy - poinformowała w poniedziałek minister sportu i turystyki Joanna Mucha.
Poważne zastrzeżenia historyków wywołały sformułowania użyte w opisie historii Lwowa, które sugerują, że miasto do drugiej wojny światowej znajdowało się pod polską okupacją. Ten okres historii potraktowany jest niemal równoważnie z okupacją hitlerowską (do 1941 r.) czy sowiecką (od 1944 r.).
Jak wyjaśniła minister Mucha opisy na stronie internetowej przygotowane zostały przez UEFA. W związku z tym strona polska zwróciła się zarówno do spółki Euro 2012 Polska, a także do centrali UEFA z prośbą o wprowadzenie zmian.
- Rozmawialiśmy z panem Martinem Kallenem, który z ramienia UEFA zajmuje się Euro 2012, i uzyskaliśmy zapewnienie, że kontrowersyjne wpisy zostaną zmienione tak szybko, jak tylko będzie to możliwe - powiedziała Mucha.
Jeszcze w poniedziałek w południe administratorzy strony UEFA dokonali kosmetycznych zmian we fragmentach opisu miasta-gospodarza Lwowa. Wypadły z niego budzące wątpliwości zdania: "Lwów znajdował się pod rządami Polaków do czasów II wojny światowej. W 1941 roku miasto przejęli naziści, a w 1944 Sowieci." Losy miasta skwitowane zostały jednym zdaniem: "Po II wojnie światowej, w wyniku ustaleń zatwierdzonych podczas konferencji w Jałcie, Lwów znalazł się w granicach Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej".
Opis Lwowa, jako jednego z gospodarzy finałowego turnieju Euro 2012, "przeklejony" został na portal UEFA ze źródła ukraińskiego - strony internetowej rządowego Centrum Informacyjnego "Ukraina-2012".

>>> Zobacz nasz serwis o Euro 2012

mr, man, PAP, "Rzeczpospolita"

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Strefy kibica, lotniska i dworce bez ochrony?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 16:16
Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Klujew zapewnia, że władze są w stanie gwarantować bezpieczeństwo w czasie Euro 2012, ale kilka kwestii trzeba dopiero wyjaśnić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fatalny wizerunek Ukrainy odbił się na Euro 2012

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 14:19
21 tysięcy angielskich kibiców kupiło bilety na piłkarskie mistrzostwa Europy w Polsce i na Ukrainie, z czego siedem tysięcy za pośrednictwem tamtejszej federacji (FA).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piłkarze obawiają się rasizmu na Euro 2012

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2012 16:40
Bliscy czarnoskórych piłkarzy reprezentacji Anglii Alexa Oxlade-Chamberlaina i Theo Walcotta boją się rasistowskich ataków.
rozwiń zwiń