"Strefa euro ma 3 miesiące na uratowanie waluty"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2012 20:50
- Znajdujemy się w punkcie przesilenia - twierdzi amerykański miliarder i inwestor George Soros.
Strefa euro ma 3 miesiące na uratowanie waluty
Foto: Glow Images/East News

Zdaniem Sorosa rządy strefy euro mają około trzech miesięcy na uratowanie wspólnej waluty, "na poprawę swych błędów i odwrócenie obecnych negatywnych trendów". - Potem rynki będą dalej żądać więcej, a władze nie będą w stanie spełnić tych żądań - ostrzegł.
Miliarder sprecyzował, że mówiąc o rządach strefy euro ma na myśli przede wszystkim rząd Niemiec i Bundesbank, gdyż "bez wsparcia Niemiec nic się nie da zrobić". W opinii Sorosa "w ciągu trzech miesięcy gospodarka Niemiec osłabnie" i wówczas kanclerz Angela Merkel będzie miała problemy, by skłonić niemiecką opinię publiczną do zaakceptowania dodatkowych zobowiązań wobec Europy. - Stąd to trzymiesięczne okno - podkreślił.
Nawiązując do Grecji, Soros wyraził przekonanie, że "jest wystarczająco przestraszona perspektywą wykluczenia z UE, by zapewnić niewielką przewagę miejsc w parlamencie koalicji, gotowej do wdrożenia w życie umowy z UE, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i wierzycielami bankowymi". Wybory w Grecji odbędą się 17 czerwca.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP,kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Aleksander Kwaśniewski: panika będzie elementem dramatu (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2012 07:18
Sytuacja na rynkach jest poważna, nie można jej nie doceniać - mówił w „Sygnałach dnia” w radiowej Jedynce były prezydent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grecy: Merkel zaproponowała referendum o euro

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 21:12
Grecy twierdzą, że Angela Merkel zaproponowała przeprowadzenie w ich kraju referendum na temat przyszłości Aten w strefie euro. Zaprzecza temu Berlin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk: trzeba wzmocnić firewall w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 10:50
Unia Europejska powinna się przygotować na wyjście Grecji ze strefy euro– powiedział Donald Tusk. Mówił także, że Polska chce wprowadzenia euroobligacji, najlepiej w całej Unii.
rozwiń zwiń