Wypuszczono foki na wolność. Zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2012 14:34
Cztery foki szare wypuszczono na wolność w Słowińskim Parku Narodowym. Trzy samce urodziły się w fokarium na Helu, jeden przyszedł na świat w oliwskim ZOO.
Audio
Wypuszczono foki na wolność. Zobacz wideo
Foto: Radio Gdańsk

Dzięki specjalnym nadajnikom, przez kilka miesięcy będzie można obserwować ich wędrówkę po Bałtyku. Nadajniki odpadną po sześciu miesiącach, wraz ze zmianą sierści przez zwierzęta. Obserwacje z poprzednich lat dowodzą, że w ciągu doby foka szara potrafi przebyć dystans 100 km. Nadajniki pozwalają ustalić trasę wędrówek fok i miejsca przez nie preferowane, to zaś jest podstawą do skoncentrowania właśnie w tych regionach działań ochronnych.

Pracownicy fokarium przypominają, że naturalnym zachowaniem foki jest leżenie na plaży. Leniuchujące zwierze nie powinno niepokoić spacerowiczów, wbrew częstym opiniom odpoczynek na piasku nie oznacza, że zwierze jest chore. Nie wskazane jest także podchodzenie do takich fok. Pogryzienie przez nie może się wiązać z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

W tym roku helskie foki mają imiona zaczynające się na literę L: są to Laskorn, Lubek i Lugier. Foka z ZOO w Oliwie nazywa się Aron. A ich wędrówki można śledzić na stronie: wwf.pl

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, gs

Zobacz więcej na temat: Bałtyk IAR Morze Bałtyckie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Foczka zaskoczyła pracowników gdyńskiej stoczni

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 06:55
Młoda foka szara zasnęła w suchym doku Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni. Zwierzę znaleźli pracownicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czołpin: osiem fok szarych zamieniło helskie fokarium na wody Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 07:30
Zwierzęta wypuszczono na wolność na plaży w Czołpinie koło Słupska w ramach corocznej akcji odnawiania i wzmacniania tego gatunku w naszym morzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W rezerwacie Mewia Łacha urodziła się foczka

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2011 11:20
Maluch to foka pospolita. - Jest to gatunek, który właściwie nie występuje u naszych brzegów. To ewenement - mówi Iwona Pawliczka ze Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.
rozwiń zwiń