X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jest podpis prezydenta. Emerytury mundurowe po nowemu

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 21:58
Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o emeryturach mundurowych - poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.
Audio
  • Przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów - Antoni Duda
Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych (L-P): Antoni Duda, Andrzej Szary i Mariusz Tyl w drodze na spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim w Belwederze.
Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych (L-P): Antoni Duda, Andrzej Szary i Mariusz Tyl w drodze na spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim w Belwederze.Foto: PAP/Jacek Turczyk

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm ustawą,  żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze 10 formacji, w tym policji, którzy wstąpią do służby od 2013 roku, będą mogli przejść na emeryturę po 55. roku życia i 25 latach służby (obecnie po 15 latach służby).

Ich świadczenia będą wypłacane z budżetu państwa. Wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok ma rosnąć o 3 proc. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji.

Nowe przepisy dotyczą  funkcjonariuszy: policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

"Sytuacja opanowana"

Bronisław Komorowski obiecał związkowcom, że podejmie inicjatywę ustawodawczą, by możliwe było spełnienie najważniejszych postulatów funkcjonariuszy.

Przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Antoni Duda powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że dalsze rozmowy z prezydentem są potrzebne. Spotkanie z udziałem szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego ma zostać zorganizowane po Euro 2012.

Zdaniem Antoniego Dudy podpisanie ustawy o emeryturach mundurowych uspokoiło sytuację. Przewodniczący NSZZ Policjantów przypomina, że zmiany, które wprowadza ustawa, dotyczą tych policjantów, którzy podejmą służbę od stycznia 2013 roku.

Wśród zmian, na jakie liczą mundurowi, są wyjątkowe uprawnienia emerytalne dla służb wykonujących zadania w szczególnych warunkach na przykład żołnierzy GROM, czy funkcjonariuszy pracujących "pod przykryciem". Przedyskutowana ma być także kwestia przepisu, który umożliwia zwolnienie mundurowego bez uzasadnienia po 30 latach służby .

PAP, IAR, mr, tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Rząd wykorzystał Euro. Przepchnął emerytury"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2012 11:54
Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy zrównującej wiek emerytalny do 67 roku życia przygotowuje OPZZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emerytury mundurowych: prezydent obiecał się zająć

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2012 11:54
Prezydent podejmie inicjatywę ustawodawczą w sprawie emerytur służb mundurowych - zapowiedział po rozmowach w Belwederze szef policyjnego związku zawodowego Antoni Duda.
rozwiń zwiń