"Nie potrafią odmawiać i piją, chociaż będą jechać"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 08:59
Mimo kampanii społecznych i surowych kar Polacy akceptują jazdę po alkoholu. Nawet namawiają kierowców do picia - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Nie potrafią odmawiać i piją, chociaż będą jechać
Foto: sxc.hu

Z danych Komendy Głownej Policji wynika, że w ostatnich pięciu dniach zatrzymano 2823 pijanych kierowców. Tylko w sobotę 708.

- Mieliśmy długi weekend, pierwsze mecze Euro. Wielu kierowców spędziło czas przy piwie ze znajomymi - mówi "Rzeczpospolitej" dr Ewa Tokarczyk z Instytutu Transportu Samochodowego.

Dodaje, że problemem jest to, iż kierowcy nie potrafią odmawiać i piją, chociaż wiedzą, że będą jechać. Policjanci zwracają uwagę, że wśród wielu kierowców panuje przeświadczenie, że może się uda, bo mają do przejechania niewielki odcinek. "Rzeczpospolita" dodaje, że kierowcy są często narażeni na częstowanie alkoholem przez bliskich, mimo że ci wiedzą, iż zamierzają prowadzić.

Więcej niż co czwarty badany (26,5 proc.) spotyka się z takimi namowami - wynika z badań Instytutu Homo Homini. Wiele też osób nie ma oporów, by wsiąść do samochodu prowadzonego przez pijanego. Ponad 42 procent badanych uważa, że i tak będzie prowadził ostrożnie, bo jest "dobrym kierowcą". Z kolei 25 procent przyznaje, że zdecydowało się, bo nie miało innego wyjścia.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

(pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Śmiertelne żniwa na polskich autostradach

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 06:20
Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji po raz pierwszy od czterech lat wzrosła liczba zabitych na drogach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dojazd samochodem do pracy wpływa na otyłość

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 11:45
Otyłość i różne zaburzenia metaboliczne grożą osobom, które dojeżdżają samochodem do pracy – wynika z badań opublikowanych przez pismo "American Journal of Preventive Medicine".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Farna spowodowała wypadek. Była pijana

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 22:30
Piosenkarka prowadziła volkswagena tiguana i wypadła z drogi pod Trzyńcem na Zaolziu. Samochód koziołkował i zatrzymał się na dachu.
rozwiń zwiń