X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kim był generał Petelicki

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2012 20:28
Generał Sławomir Petelicki współtwórca i były dowódca jednostki specjalnej GROM nie żyje. Prawdopodobnoe popełnił samobójstwa.
Sławomir Petelicki
Sławomir PetelickiFoto: PAP arch./Radek Pietruszka

Sławomir Petelicki urodził się w Warszawie w 1946 roku. Absolwent VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana w Warszawie. W 1969 ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskując tytuł zawodowy magistra prawa.

Od 1969 do 1990 Petelicki był funkcjonariuszem SB, Departamentu I MSW - wywiad cywilny PRL.

Pełnił służbę za granicą w placówkach dyplomatycznych, oficjalnie jako dyplomata PRL. 1971 w Wietnamie Północnym, 1972 w Chinach, od 1973 w Konsulacie Generalnym PRL w Nowym Jorku.

Od 1976 r. w Wydziale XI Departamentu I MSW rozpracowywał emigrantów. W latach 80-tych pracował w Dep. I MSW ds. wywiadu ekonomicznego, następnie przebywał na placówce dyplomatycznej PRL w Szwecji.

13 lipca 1990 roku z polecenia premiera Tadeusza Mazowieckiego i akceptacji prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego ppłk Petelicki objął dowodzenie niejawną Grupą Realizacyjną Operacji Most funkcjonującą jako jednostka wojskowa 2305, mającą ochraniać tranzyt Żydów z ZSRR do Izraelaprzez Polskę. Tranzyt i jego ochrona nazywała się Operacja Most.

Od 6 grudnia 1997 ponownie objął stanowisko dowódcy JW 2305, które pełnił do 17 grudnia 1999. 15 sierpnia 1998 awansowany na stopień generała brygady.

Był honorowym członkiem m.inymi „zielonych beretów” Armii Stanów Zjednoczonych. Członek Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych G.R.O.M.

Po przejściu na emeryturę zajął się działalnością doradczą.  W 2010 roku ukazała się książka „GROM. Siła i honor” – wywiad-rzeka ze Sławomirem Petelickim przeprowadzony przez Michała Komara.

Ciało generała znaleziono w sobotę w jego garażu na warszawskim Mokotowie.

- Otrzymaliśmy zgłoszenie od członków rodziny o znalezieniu zwłok mężczyzny. Po przyjeździe funkcjinariusze potwierdzili, że zmarły ma ranę postrzałową głowy. Przy jego ciele znaleziono broń - powiedział IAR rzecznik komendanta stołecznego policji Maciej Karczyński

mch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Były dowódca GROM krytykuje szefa MON

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 09:31
Były dowódca jednostki GROM, generał Sławomir Petelicki zarzuca "karygodną nieudolność" ministrowi obrony Bogdanowi Klichowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ppłk Piotr Gąstał został nowym dowódcą GROM

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2011 19:04
Zastąpił na tym stanowisku płk. Jerzego Guta, który został awansowany na zastępcę dowódcy Wojsk Specjalnych gen. Piotra Patalonga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

B. dowódca GROM Sławomir Petelicki nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2012 20:35
Ciało generała, z ranami postrzałowymi znaleziono w sobotę w garażu na warszawskim Mokotowie.
rozwiń zwiń