X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie odrzucą ACTA? ”Lobbing w Brukseli jest silny”

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 01:00
Przyszłość ACTA wciąż jest niepewna. - Grupa zwolenników ACTA jest bardzo silna. Większość potrzebna do odrzucenia umowy nie jest ewidentna – mówi w rozmowie z portalem polskieradio.pl eurodeputowana Lidia Geringer de Oedenberg.
Audio
  • Lidia Geringer de Oedenberg: Co się stanie, jeśli Parlament Europejski odrzuci ACTA?
Plakat nawołujący do bojkotu porozumienia ACTA
Plakat nawołujący do bojkotu porozumienia ACTAFoto: Facebook

Głosowanie nad ACTA może się odbyć na lipcowej sesji Parlamentu Europejskiego. Ten temin nie jest do końca pewny, gdyż część europosłów próbuje go odwlec. Nie jest też pewne w stu procentach odrzucenie umowy. - Jest bardzo silny lobbing w  Parlamencie Europejskim za ACTA. Istnieje niestety ryzyko, że na sesji plenarnej, większość o którą walczymy, by odrzucić umowę, może nie być taka ewidentna. W komisji prawnej jednym głosem odrzuciliśmy  zasadność odrzucenia tej umowy – mówi portalowi polskieradio.pl eurodeputowana Lidia Geringer de Oedenberg (socjaldemokratka).

Przed głosowaniem na sesji plenarnej ACTA trafi jeszcze do komisji handlu zagranicznego. To ona ma przedstawić najważniejszą opinię całemu Parlamentowi. O tym, że ACTA niekoniecznie musi zostać przegłosowana w komisji handlu zagranicznego Parlamentu Europejskiego, pisze świetnie poinformowany w sprawach unijnych portal EUobserver.com. Sprawa w tej komisji ma się rozstrzygnąć w czwartek. Poseł-sprawozdawca socjaldemokrata David Martin wzywa do głosowania przeciw, ale źródła w Brukseli mówią portalowi EUobserver.com, że głosowanie może być trudne. Portal pisze także, że na posłów wywierano naciski, by poczekali ze sprawą ACTA na odpowiedź Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości na pytanie zgłoszone w tej sprawie przez Komisję Europejską. Czekaliby tak rok, a może dwa lata.

 

Lobbing w europarlamencie, presja Komisji Europejskiej

 

Eurodeputowana Lidia Geringer de Oedenberg mówi portalowi, że próbowano odwlec sprawę ACTA. - Jest duża grupa europosłów z prawicy, którzy chcą ACTA.  Tam gdzie mogą, nie wyrażają zgody, przekonują innych, że odwleczenie terminu nie wpływa na umowę i proces ciągle się wydłuża - tłumaczy.  Dodaje, że czekanie rok – dwa lata na odpowiedź Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości mija się z celem. - Nie chcemy czekać na Europejski Trybunał Sprawiedliwości, bo pytanie zadane przez Komisję Europejską jest sformułowane w taki sposób, że może uzyskać pozytywną odpowiedź. A my nie boimy się o relacje nowa umowa – porządek prawny UE, boimy się implementacji. Dlatego, że możliwość implementacji tej umowy w każdym kraju będzie inna. W każdym kraju mogą być inne kary i sankcje za ten sam czyn. To nam się nie podoba. Nie mówiąc o tym, że może powstać prywatna policja, która może inwigilować nasze twarde dyski – argumentuje.

Protesty
Protesty przeciw umowie ACTA odbywały się w wielu krajach Europy. Bardzo intensywnie protestowali internauci w Polsce (fot. arch., Pierre-Selim/Wikimedia Commons)

Jeśli nie ACTA ...

 

Czy ACTA może wejść w życie? Mimo wątpliwości przedstawionych powyżej, Lidia Geringer de Oedenberg uważa, że to mniej prawdopodobne. Mimo obaw, ma nadzieję, że w lipcu Parlament Europejski odrzuci umowę.

Co stałoby się wówczas? - Zaraz po odrzuceniu ACTA rozpoczęty będzie proces ACTA II, który według moich informacji będzie się koncentrował na wprowadzeniu do obrotu nielegalnych kopii, na przykład nielegalnych torebek, części samochodowych, lekarstw. Część związana z nielegalnymi i legalnymi kopiami plików powinna być rozpatrywana zupełnie inaczej. To jest zupełnie inny problem. To nie są kopie, za którymi stoi przemysł, który wprowadza nas w błąd, produkując towary o tych samych znakach towarowych, a innych parametrach. Nielegalna część samochodowa może spowodować czyjąś śmierć w wypadku, nielegalnie wyprodukowane lekarstwo może kogoś pozbawić życia – powiedziała posłanka. Ocenia, że w sprawie kopii plików w Internecie i internetowego piractwa, trzeba będzie opracować zupełnie inne regulacje. - Mam nadzieję, że one będą się opierały już na zupełnie innym, dostosowanym do Internetu, zastosowaniu prawa autorskiego, czyli systemach licencyjnych i zachęcaniu do kultury, a nie na nakładaniu sankcji, zaostrzeniu prawa – zaznaczyła.

Lidia
Lidia Geringer de Oedenberg, fot. Parlament Europejski

Prawo o dziełach osieroconych

 

Niektóre problemy związane z prawem autorskim powoli są w Unii Europejskiej rozwiązywane. Zakończono negocjacje i gotowe jest prawo o dziełach osieroconych. Opiekująca się projektem Lidia Geringer de Oedenberg mówi, że problem wyniknął gdy rozpoczęto prace nad bibliotekę europejską online, Europeaną. – Okazało się, że jest bardzo dużo utworów, których nie można udostępnić online, ponieważ są chronione prawem autorskim. Dotyczy to przypadków, gdy nie upłynęło jeszcze 70 lat od śmierci autora dzieła, ale nie można tego człowieka odnaleźć. Okazało się, że w niektórych działach bibliotek jest to nawet 80 procent zbiorów – mówi deputowana. Wyjaśnia, że takich dzieł nie można było digitalizować, gdyż nowe pole eksploatacji dzieła wymaga zgody autora.

W ocenie posłanki, negocjacje o dziełach osieroconych stanowią pierwszy krok ku harmonizacji prawa w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o dostęp online do utworów chronionych prawem autorskim, takich jak filmy, muzyka, zdjęcia, książki, artykuły. Deputowana dodaje, że w tym zakresie gotowe są dwie propozycje Komisji Europejskiej. Pierwsza to harmonizacja działań organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, takich jak ZAiKS. – Chcemy, by powstała konkurencyjność wśród organizacji broniących praw autorskich, co im nie bardzo się podoba. Do tej pory czuły się monopolistami na swoim rynku – zauważa. Drugi krok, o którym się dyskutuje, to znalezienie sposobu na przestrzeganie prawa autorskiego w Internecie. Wszyscy zdają sobie sprawę, że stare prawo nie jest dostosowane do nowych technologii. – Chcemy wypracować algorytm, który da internautom dostęp do utworów nieodpłatnie lub za minimalną opłatą. Chodzi o to, by nikt kto pobiera pliki, nie był podejrzany, że je kradnie. Chodzi również o ochronę danych osobowych internautów. Chcemy, by ta przestrzeń była pod kontrolą, ale to nie ograniczało wolności – powiedziała posłanka. Zaznaczyła, że komisarze Neelie Kroes i Viviane Reding popierają takie działania.

Na razie w pełni gotowe jest prawo o dziełach osieroconych. Jak ocenia eurodeputowana, może przed wakacjami trafić na sesję plenarną, gdzie zostanie przegłosowane, następnie zatwierdzi go Rada Unii Europejskiej. Na wdrożenie dyrektywy kraje członkowskie mają najczęściej około dwóch lat.

 

Oprac. Agnieszka Kamińska, polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Internauci chcą "usunięcia Hołdysa z sieci"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2012 15:38
"Jeśli Zbigniew Hołdys nie chce internetu - to niech internet nie chce jego" - czytamy w opisie akcji zapoczątkowanej na Facebooku, którą poparło już ponad 2 tys. osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja Europejska odsyła ACTA do Trybunału

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 18:36
Powodem są rosnące wątpliwości w sprawie ACTA w wielu krajach europejskich. Chodzi o kwestie związane z naruszaniem fundamentalnych swobód.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przełom w sprawie ACTA. Słowa komisarz zaskakują

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2012 12:11
- Międzynarodowa umowa ACTA raczej bez szans na wejście w życie - przekonuje wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisje europarlamentu: ACTA nie do przyjęcia

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 17:58
Aż trzy komisje europarlamentu: przemysłu, prawna i wolności obywatelskich przyjęły w czwartek negatywne opinie o ACTA
rozwiń zwiń