Obywatele Kultury: przenieśmy Ossolineum do sieci

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2012 14:00
Obywatele Kultury będą domagać się przeniesienia publikacji Wydawnictwa Ossolineum do domeny publicznej, czyli udostępnienia ich w Internecie.
Księgarnia wydawnictwa Ossolineum przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Wydawnictwo Ossolineum, najstarsza polska oficyna działająca nieprzerwanie od 1817 roku, zostało postawione w stan likwidacji
Księgarnia wydawnictwa Ossolineum przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Wydawnictwo Ossolineum, najstarsza polska oficyna działająca nieprzerwanie od 1817 roku, zostało postawione w stan likwidacjiFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Poinformowała o tym liderka ruchu Obywatele Kultury Beata Chmiel. Najstarsza polska oficyna działająca od 1817 r. została postawiona w stan likwidacji w piątek.

Obywatele Kultury zamierzają zwrócić się do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego o wykupienie praw autorskich i uruchomienie procesu digitalizacji dzieł literackich wydawanych w serii Biblioteki Narodowej. Jest to najbardziej znana seria wydawnicza Ossolineum ukazująca się od 1919 r.

Chmiel podkreśliła, że dorobek Biblioteki Narodowej "to są rzeczy bezcenne i nie ma powodu, aby miały wylądować w jakimś magazynie, jak to się dzieje w tej chwili z niesprzedanymi książkami o wartości 1 mln zł". Liderka ruchu Obywatele Kultury postuluje przeniesienie wydań Biblioteki Narodowej do domeny publicznej. Miałyby one zostać zdigitalizowane i udostępnione za darmo w internecie.

Minister Zdrojewski zadeklarował, że ma przygotowane 600 tys. zł na wykupienie praw do znaku towarowego Wydawnictwa Ossolineum. Zapewnił, że jego resort przejmie zasoby wydawnictwa i prawa autorskie do zbiorów.

Według Chmal większość utworów, które ukazały się w serii Biblioteki Narodowej, nie podlega już ochronie prawa autorskiego, obowiązującej przez 70 lat po śmierci autora. Chronione mogą być jedynie tłumaczenia i opracowania oraz nieliczne publikacje, pióra np. Antoniego Słonimskiego czy Juliana Tuwima. Za prawa do tych publikacji - jak zaznaczyła Chmiel - należałoby zapłacić.

- To jest wyśmienita okazja, aby pokazać, jak za pieniądze publiczne można nie tylko zadbać o dobro kulturowe, jakim jest Biblioteka Narodowa, ale przede wszystkim dać każdemu obywatelowi dostęp do wydań Biblioteki Narodowej - przekonywała.

Obywatele Kultury zamierzają przygotować projekt, który pozwoli ministrowi wykupić Bibliotekę Narodową i uruchomić proces digitalizacji jej zbiorów. Digitalizacją zajmują się obecnie cztery centra kompetencyjne powołane przez ministra kultury.

Celem społecznego ruchu Obywateli Kultury jest zwiększenia nakładów na kulturę do 1 proc. budżetu państwa. Ich działania doprowadziły też do opracowania programu zakupów do domeny publicznej. Odpowiedzialnym za przygotowanie projektu jest Instytut Książki, który ma otrzymać na jego realizację 1 mln zł.

 Po zdigitalizowaniu publikacje z serii Biblioteki Narodowej mogłyby być wykorzystywane za darmo zarówno w celach edukacyjnych, jak i komercyjnych.

PAP/agkm

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Droższa książka, więcej czytelników

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2010 15:00
- Mimo wprowadzenia 5-procentowego podatku VAT na książki, czytelnictwo w przyszłym roku wzrośnie - uważa Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIW może być zlikwidowany za długi

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2011 03:00
Jedno z najważniejszych polskich wydawnictw literackich może przestać istnieć - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Minister skarbu Aleksander Grad chce zlikwidować Państwowy Instytut Wydawniczy, bo jest zadłużony. Pomoc obiecuje premier Tusk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Argentyna zakazuje importu książek

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 06:00
Argentyńska służba celna skonfiskowała ponad milion książek wydrukowanych poza granicami kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest wyrok ws. książki Józefa Mackiewicza

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 18:41
Wydawcy książki "Katyń - zbrodnia bez sądu i kary" nie naruszyli praw autorskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lista szkolnych lektur do poprawki

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 10:27
Sztandarowe lektury szkolne powinny być usunięte z listy, bo są niepoprawne politycznie i nie przystają do dzisiejszych czasów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsza książka na wakacje to...

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 11:33
Polacy kochają kryminały. Największą popularnością cieszą się książki tłumaczone z języków skandynawskich i z angielskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po przeczytaniu połóż w miejscu publicznym

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 14:00
Już po raz dziewiąty w całej Polsce odbywa się Święto Wolnej Książki. Jej organizatorzy zachęcali w Czwórce do tego by nie magazynować książek, tylko puszczać je w obieg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media publiczne w Polsce muszą istnieć

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 08:33
Minister Bogdan Zdrojewski poinformował, że premier Donald Tusk upoważnił go do rozmów na temat finansowania mediów publicznych z przedstawicielami Ministerstwa Finansów. Efekty tych rozmów poznamy pod koniec tygodnia.
rozwiń zwiń