Euro 2012 największym skandalem korupcyjnym?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 17:46
Ukraińska opozycja przekonuje, że Mistrzostwa Europy stały się okazją dla rozwoju korupcji na niespotykaną dotąd skalę. W tej sprawie politycy skierowali list do prezydenta Wiktora Janukowycza.
Audio
  • Mykoła Tomenko: szukaliśmy, nawet w nocy, turystów, którzy przyjechaliby na Euro i polecieli do Kaniowa. Spotkaliśmy jednego mieszkańca, który powiedział nam, że był jeden kibic - Wiktor Janukowycz, ale to było przed Mistrzostwami.
Euro 2012 największym skandalem korupcyjnym?
Foto: PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTIEV

W liście, którego kopię otrzymało Polskie Radio, znalazło się 13 pytań dotyczących, między innymi, ostatecznych kosztów budowy i utrzymania stadionów w Kijowie i Lwowie, ale także - na przykład - lądowisk dla helikopterów, które powstały w stolicy i w Kaniowie, ponad sto kilometrów od Kijowa, w ramach przygotowań do Euro 2012. Mykoła Tomenko z Bloku Julii Tymoszenko powiedział, że to ostatnie zostało zbudowane tylko dlatego, że w pobliżu znajdują się tereny łowieckie, z których korzysta Wiktor Janukowycz. Władze tłumaczyły to tym, że turyści, którzy przyjadą na Mistrzostwa z chęcią polecą helikopterem, aby odwiedzić położoną w Kaniowie mogiłę ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki. Opozycji i ekspertom takie wytłumaczenie wydawało się absurdalne. Dziś Mykoła Tomenko mówi, że deputowani szukali tam kibiców w czasie Mistrzostw, ale nie znaleźli.
Przedstawiciele Bloku Julii Tymoszenko nazywają Euro 2012 największym skandalem korupcyjnym od czasu uzyskania przez Ukrainę niepodległości w 1991 roku. Ich zdaniem, łapówki sięgały czasem połowy wartości inwestycji. Za to wszystko zapłacili zwykli Ukraińcy - każdy z nich „zainwestował” w Mistrzostwa 2 tysiące hrywien, czyli 800 złotych.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielki przekręt na Ukrainie?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 15:23
Ukraińska opozycja uznaje Euro 2012 za jeden z najbardziej korupcyjnych projektów niepodległej Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rządowe budynki na korupcyjnej mapie na Euro

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 13:52
Ukraińscy działacze pozarządowi i dziennikarze przedstawili mapę korupcji w Kijowie. Znalazły się na niej obiekty, w których najczęściej dochodzi do przypadków łapówkarstwa.
rozwiń zwiń