Konflikt z Sikorskim? Zmiana ambasadora USA

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2012 13:24
Mnożą się spekulacje na temat przyczyn zmiany na stanowisku amerykańskiego ambasadora w Polsce.
Audio
Flaga USA
Flaga USAFoto: FrankBrueck/Wikimedia Commons/CC

Izraelski dziennik „Haaretz“ twierdzi, że jedną z przyczyn odwołania Lee Feinsteina był fakt, iż za bardzo zaangażował się w sprawę odzyskiwania żydowskiego mienia w Polsce. Z kolei w źródłach dyplomatycznych krąży informacja, iż jednym z powodów mogła być sprawa „polskich obozów śmierci“.

Decyzja o zmianie na stanowisku ambasadora zaskoczyła wielu polskich polityków i komentatorów. W środę po południu Biały Dom poinformował, że nowym ambasadorem ma zostać Stephen D. Mull, doświadczony dyplomata, który dwukrotnie już pracował w ambasadzie w Warszawie i był ambasadorem na Litwie. Wielu komentatorów podkreśla, że zmiany dokonano nagle, po zaledwie trzech latach pobytu w Polsce dotychczasowego ambasadora Lee Feinsteina. Izraelski dziennik „Haaretz“ piórem jednego z polskich dziennikarzy pisze, iż zaangażowanie ambasadora w sprawę odzyskania żydowskiego mienia w Polsce doprowadziło do poważnej różnicy zdań między ambasadorem a ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.

Dyplomaci z którymi rozmawiało Polskie Radio, wskazują też nieoficjalnie, że jedną z przyczyn mogła być sprawa sformułowania „polskie obozy śmierci“, którego prezydent Barack Obama użył podczas uroczystości przyznawania Medalu Wolności dla Jana Karskiego. Dyplomaci mówią, że informacja o zmianie na stanowisku ambasadora dotarła do strony polskiej na początku czerwca czyli wkrótce po incydencie, ale została upubliczniona znacznie później. Inni wysokiej rangi urzędnicy dystansują się jednak od tych informacji i wskazują, że nie ma jednej przyczyny decyzji prezydenta Obamy.

Lee Feinstein najprawdopodobniej spędzi w Polsce jeszcze kilka miesięcy. Kandydaturę jego następcy muszą zatwierdzić amerykański Kongres i polskie władze, w tym prezydent Bronisław Komorowski. Choć wydaje się to tylko formalnością, to cały proces wymaga czasu.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

IAR/ aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ambasador USA : współpraca z Polską ważna dla świata

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 15:33
- Wizyta prezydenta Obamy w Polsce pokazała, że oba kraje wspólnie pracują nad bardzo ważnymi dla świata kwestiami - mówi w specjalnej rozmowie z Polskim Radiem amerykański ambasador w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador USA o Jedwabnem: akt profanacji

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 11:13
Ambasador USA w Warszawie Lee Feinstein dołącza do grona osób, które potępiają zbeszczeszczenie pomnika upamiętniającego mord na ludności żydowskiej dokonany w Jedwabnem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaskakująca zmiana. Będzie nowy ambasador USA

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 17:05
Biały Dom oraz amerykańska ambasada w Warszawie poinformowały w komunikacie, że nowym ambasadorem ma zostać Stephen D.Mull.
rozwiń zwiń