X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Madonna pod jodłami" wraca do katedry

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 16:25
- Historia odzyskania "Madonny pod jodłami” Lucasa Cranacha Starszego nadaje się na powieść sensacyjną - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Audio
  • Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski powiedział, że historia odzyskania dzieła nadaje się na powieść kryminalną (IAR)
Madonna pod jodłami
"Madonna pod jodłami"Foto: msz.gov.pl
"Madonna pod jodłami", znana też jako "Madonna Wrocławska" jest jednym z najcenniejszych dzieł, jakie znajdowały się w polskich zbiorach. Obraz namalowany w XVI wieku w Wittenberdze, był przeznaczony do prywatnego kultu. Przedstawia Madonnę w Dzieciątkiem trzymającym w ręku winne grono. Tłem dla postaci jest perspektywa z górzystym krajobrazem, z pochyloną brzozą i potężnymi jodłami.

Lucas Cranach Starszy (1472-1553) namalował obraz prawdopodobnie dla biskupa wrocławskiego Jana V Turzo. Do XIX wieku "Madonna" wisiała w katedralnej kaplicy św. Jana Ewangelisty. Potem przeniesiono ją, jako bezcenne arcydzieło, do skarbca katedralnego. Przed drugą wojną światową można je było oglądać po wykupieniu biletu.

Obraz do 1943 roku znajdował się w katedrze. Podczas wojny władze hitlerowskie wywiozły go na prowincję w obawie przed alianckimi nalotami. Obraz po wojnie wrócił do kraju, lecz został nielegalnie wywieziony do Niemiec przez księdza Zimmera. Ten polecił zrobić kopię, która została we Wrocławiu. Od 1970 roku obraz był kilkakrotnie oferowany na międzynarodowym rynku antykwarycznym. Według informacji prasowych został zdeponowany w Szwajcarii.

Po latach, wiosną 2012 roku do dyrektora Muzeum Diecezjalnego we Wrocławiu zgłosił się szwajcarski adwokat z prośbą o dokumentację dotyczącą obrazu Cranacha. Okazało się, że pewien kolekcjoner mieszkający w Szwajcarii powierzył "Madonnę pod jodłami" szwajcarskiemu księdzu, aby ten przekazał obraz Kościołowi. Szwajcarscy biskupi zdecydowali, że dzieło powinno wrócić do właściciela, czyli wrocławskiej katedry. Zgodnie z wolą ofiarodawcy, jego nazwisko ma pozostać nieujawnione.

Obrazy Lucasa Cranacha Starszego na aukcjach osiągają cenę ok. 6-8 mln euro.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, msz.gov.pl, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zaginione płótno Klimta "znalazło się w garażu"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2012 12:12
Chodzi o wczesny obraz symbolistycznego malarza Gustava Klimta, przedstawiający cheruba dmącego w trąbę. Eksperci rozpoczęli spór o jego autentyczność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Średniowieczne dzieło przetrwało jako... szuflada

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 07:28
Katarzyna Bury z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa malowidło autorstwa Mistrza Rodziny Marii znalazła na portalu aukcyjnym Allegro - informuje "Dziennik Polski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odzyskano obraz Matisse'a. Jest wart 3 mln dolarów

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 07:01
Sukcesem zakończyła się tajna operacja agentów FBI na Florydzie. Odzyskali skradzione 10 lat temu dzieło "Odaliska w czerwonych szarawarach".
rozwiń zwiń