X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wojciech Kossak, malarz koni, ułanów i powstań

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2012 13:20
Był autorem około dwóch tysięcy obrazów o tematyce rodzajowej i batalistycznej, współtwórcą "Panoramy Racławickiej". 70 lat temu, 29 lipca 1942 roku, zmarł Wojciech Kossak.
Obraz Wojciecha Kossaka pt. Autoportret z koniem na polowaniu. 1924. W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie
Obraz Wojciecha Kossaka pt. Autoportret z koniem na polowaniu. 1924. W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie Foto: PAP/Reprodukcja

Wojciech Kossak był przedstawicielem nurtu malarstwa historycznego i batalistycznego. Do jego najważniejszych dzieł należą: "Olszynka Grochowska", "Śmierć Sowińskiego", "Palenie sztandarów", "Ułańskie zaloty", "Bitwa pod Kircholmem". "Panoramę Racławicką" namalował wspólnie między innymi z Janem Styką, a "Przejście przez Berezynę" z Julianem Fałatem.

Twórczość Wojciecha Kossaka cieszyła się wielką popularnością. Artysta realizował dynamiczne dzieła, znakomicie potrafił uchwycić ruch, dbając o realia historyczne, kostiumowe i wojskowe.

Wojciech
Wojciech Kossak podczas prac nad Panoramą Racławicką; Wikipedia/CC/Ilustracja z książki: Kazimierz Olszański: Wojciech Kossak, Ossolineum 1982

Wojciech Kossak był synem oraz uczniem malarza Juliusza Kossaka, i podobnie jak on, po mistrzowsku malował konie, które pojawiają się na większości jego płócien. Tworzył także sceny rodzajowe i portrety. Zmarł 29 lipca 1942 roku. Pozostawił w fazie szkiców prace nad swoją czwartą panoramą, zatytułowaną "Somosierra".
Tematykę dzieł czerpał najczęściej z historii polskich walk narodowowyzwoleńczych, powstania kościuszkowskiego, wojen napoleońskich i powstania listopadowego. Odniósł sukces już na początku kariery. Był wziętym malarzem, miał dużą liczbą zamówień. To spowodowało powielanie replik, powierzchowność i manierę, a w konsekwencji osłabienie rozwoju artystycznego malarza.

Kossak odebrał staranne wykształcenie – studiował w Krakowie, Monachium i Paryżu. Podczas pobytu w Berlinie w latach 1895-1902 pracował dla cesarza Wilhelma II. W 1916 roku został profesorem w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie.

W latach 1913-1916 Wojciech Kossak był prezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Funkcję tę przyjął ponownie na początku drugiej wojny światowej, licząc na wynegocjowanie z niemieckim okupantem, ochrony dóbr kultury polskiej.

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na znikającą wystawę zaprasza Mirosław Bałka

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2012 14:49
Ekspozycję tworzą obrazy, zdjęcia, instalacje wideo. Jest też dzieło, które zniknie. - To papierowe miasteczko rozkładane przez bakterie - opowiada Mirosław Bałka, autor pomysłu "AAAkupunktury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Namaluj Grunwald lepiej od Matejki

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 09:00
Czternastu artystów z Polski i zagranicy weźmie udział w plenerze malarskim "Grunwald-art 2012". Impreza rozpoczyna się dziś i potrwa do końca przyszłego tygodnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Marzę o tym, żeby to, co robię stało się nieśmiertelne"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 14:00
Jego prace wiszą w renomowanych galeriach i muzeach świata. Jednak bardziej wzrusza go to, że ktoś powiesił jego plakat w salonie fryzjerskim. Rafał Olbiński zawitał do Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaginione płótno Klimta "znalazło się w garażu"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2012 12:12
Chodzi o wczesny obraz symbolistycznego malarza Gustava Klimta, przedstawiający cheruba dmącego w trąbę. Eksperci rozpoczęli spór o jego autentyczność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Testament Stanisława Augusta

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 07:00
Król Stanisław August Poniatowski, wzorem władców Europy, zatrudniał znakomitych malarzy. Sztuka była ważnym elementem, propagandy państwowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odzyskano obraz Matisse'a. Jest wart 3 mln dolarów

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 07:01
Sukcesem zakończyła się tajna operacja agentów FBI na Florydzie. Odzyskali skradzione 10 lat temu dzieło "Odaliska w czerwonych szarawarach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Albrecht Dürer: miał się za Zbawiciela?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2012 10:00
- Postać patrzy wprost na widza; to rzadkie w portretach malarzy - mówi historyk sztuki, Grażyna Bastek. Przyjrzeliśmy się autoportretom niemieckiego geniusza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autoportret Dürera

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2012 11:14
Słynny niemiecki malarz stworzył wiele autoportretów. Jeden z nich jest jednak wyjątkowy...
rozwiń zwiń