Płk. Kukliński bez Orła Białego. Kapituła odmawia

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2012 17:25
Kapituła Orderu Orła Białego odmówiła wystąpienia do prezydenta o nadanie pośmiertnie pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu orderu – informuje wpolityce.pl.
Pułkownik Ryszard Kukliński
Pułkownik Ryszard KuklińskiFoto: senat.gov.pl/ Mathiasrex/Wikimedia Commons

Informację podał portal wpolityce.pl, powołując się na byłego rzecznika pułkownika, a obecnie rzecznika Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych Jerzego Bukowskiego, To właśnie POKiN wystąpiło do Kapituły w sprawie orderu.

Jak napisano w komunikacie krakowskiej organizacji, wnioskowała ona o nadanie najwyższego polskiego odznaczenia Kuklińskiemu od 2004 roku, gdy zmarł. Ostatni raz w tej sprawie POKiN miał zwracać się do Kapituły w czerwcu tego roku, sugerując nadanie orderu 15 sierpnia, w dniu Święta Żołnierza.

W tekście opublikowanym na portalu Porozumienie krytykuje decyzję Kapituły, podkreślając że jest ona jedynie „organem doradczym” przy prezydencie i to on decyduje kto order otrzymuje, a kto nie. W notce prasowej podkreślono, że „zdaniem wielu środowisk patriotycznych postawa płk. Kuklińskiego (…) godna jest uhonorowania Orderem Orła Białego”.

Zobacz - Radia Wolności>>>

Pułkownik Kukliński (1930 - 2004) służył w Ludowym Wojsku Polskim, gdzie jako młody oficer trafił do sztabu. Na początku lat 70. nawiązał współpracę z Centralną Agencją Wywiadowczą USA, przekazując jej przez lata tajne dokumenty dotyczące wojskowości Związku Radzieckiego i państw Układu Warszawskiego. Przekazał także USA plany dotyczace wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

W obliczu bezpośredniego zagrożenia dekonspiracją, Kukliński wraz z żoną i dwoma synami uciekł z Polski i z pomocą CIA dotarł do Stanów Zjednoczonych na krótko przed wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku. Trzy lata później, 23 maja 1984 roku został przez sąd wojskowy w Warszawie zaocznie skazany na karę śmierci. Po 1990 roku został zrehabilitowany.

Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Zobacz serwis specjalny - stan wojenny>>>

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

sg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zrobiłem to, co miałem zrobić

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2009 12:19
Najwyższa pora pokazać ludziom fakty, a oni już sobie wszystko sami poukładają - mówi reżyser filmu o płk. Kuklińskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrowersyjna propozycja dla nowego prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2010 16:12
Rada Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych wezwała Bronisława Komorowskiego, aby po zaprzysiężeniu na urząd prezydenta, pośmiertnie uhonorował Orderem Orła Białego oraz awansem generalskim pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zniszczono pomnik Kuklińskiego. "Śmierć USA"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 12:23
Nieznani sprawcy uszkodzili w nocy z poniedziałku na wtorek popiersie płk. Ryszarda Kuklińskiego w Parku im. H. Jordana w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraków: "zdrajca" na popiersiu płk. Kuklińskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2012 11:21
Nieznani sprawcy zdewastowali w nocy popiersie płk. Ryszarda Kuklińskiego w Parku Jordana w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska miała okupować Danię i Holandię

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 17:50
W czasach PRL uzależnione od Sowietów Wojsko Polskie miało – w ramach tzw. Frontu Polskiego – atakować północne Niemcy, Danię i Holandię
rozwiń zwiń