X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zajmowali się sabotażem i dywersją. Żoliborz pamięta

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 22:30
Na warszawskim Żoliborzu odsłonięto tablicę upamiętniającą dokonania żołnierzy oddziału "Kolegium A" Kedywu.
Audio
  • Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert/IAR
Kpt. Józef Rybicki Andrzej (z przodu po prawej) podczas powstania warszawskiego bezpośrednio po akcji opanowania kościoła św. Krzyża i Komendy Policji dnia 23 sierpnia, na terenie posesji Komendy Policji.
Kpt. Józef Rybicki "Andrzej" (z przodu po prawej) podczas powstania warszawskiego bezpośrednio po akcji opanowania kościoła św. Krzyża i Komendy Policji dnia 23 sierpnia, na terenie posesji Komendy Policji.Foto: Irena Skotnicka/Wikipedia

Obelisk przypomina także o dowódcy jednostki Józefie Rybickim. Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert podkreśla, że wybór miejsca na upamiętnienie nie był przypadkowy, to tu doszło do ważnej akcji Kolegium A".

Zobacz serwis specjalny portalu polskieradio.pl: II WOJNA ŚWIATOWA >>>

Jak dodaje Kunert monument przypomina też o innych akcjach tego oddziału i tych żołnierzy. Uczestnik akcji Stanisław Lakiernik przypomina, że w działaniach Kolegium "A"  Kedywu na Żoliborzu zginęło trzech Niemców, w tym komendant z Pawiaka.

W uroczystości wzięli udział kombatanci oddziału Kedyw "Kolegium A": Stanisław Likiernik, Bolesław Górecki i Stanisław Aronson. - To nie była zwyczajna jednostka. Nie było wojska, stukania obcasami, wydawania komend i stopni. "Kolegium A" było po prostu grupą kumpli, w większości z tej samej szkoły, którzy wspólnie walczyli o swoje miasto" - powiedział Likiernik, który brał udział w akcji "Pol".

15 czerwca 1944 roku jednostka zlikwidowała SS-Obersturmfuehrera Herberta Junka (komendanta więzienia Pawiak w latach 1942-43). W miejscu tego wydarzenia, u zbiegu ulic Krasińskiego i Czarnieckiego stanął w piątek pamiątkowy obelisk.

Zobacz serwis specjalny portalu polskieradio.pl: Powstanie Warszawskie >>>

Pomnik ma przywrócić pamięć o oddziale, który przed powstaniem zajmował się działalnością sabotażową i dywersyjną. Natomiast w czasie powstania wsławił się między innymi zdobyciem magazynów wojskowych - dzięki czemu udało się umundurować wielu powstańców w słynne panterki.

Zobacz naszą galerię - DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

(pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Toruniu nie chcą komunistycznego działacza

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 20:04
Tablica upamiętniająca działacza Komunistycznej Partii Polski Juliana Nowickiego (1912-1936) została usunięta z centrum Torunia. Co roku przed tablicą odbywały się manifestacje pierwszomajowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Woodstocku mówią o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 16:19
W Kostrzynie Nad Odrą, na dzień przed rozpoczęciem Przystanku Woodstock wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego opowiadają uczestnikom festiwalu o tym wydarzeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomnik 18-letniej "Inki" stanie w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2012 15:46
W połowie września w Krakowie w Parku Jordana zostanie odsłonięty Pomnik Danuty Siedzikówny, pseudonim "Inka".
rozwiń zwiń