X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmarła bohaterka ZWZ i Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 15:53
Maria Sobocińska pseudonim "Ryśka" zmarła w Sztokholmie 1 sierpnia. Miała 92 lata.
Opaska noszona przez żołnierzy Armii Krajowej
Opaska noszona przez żołnierzy Armii KrajowejFoto: Wikipedia/Maciej Szczepańczyk

Podpułkownik Maria Sobocińska,  ps. "Ryśka”, od kwietnia 1940 roku członek Związku Walki Zbrojnej, kurier Komendy Okręgu Pomorze. Uczestniczyła w "Akcji N” prowadzonej przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Od marca 1943 r. członek Armii Krajowej w obwodzie Lipno, w której pełniła szereg funkcji: łączniczki, komendantki Wojskowej Służby Kobiet obwodu Lipno, później komendantki Inspektoratu Włocławek. Zajmowała się m.in. werbunkiem nowych członków,  prowadziła działalność konspiracyjną.

W 1945 r. nie ujawniła się i nadal działała w AK. Aresztowana przez PUBP Lipno w listopadzie 1945 za przynależność do "nielegalnej” organizacji AK, skazana wyrokiem WSO w Poznaniu na 6 lat więzienia. Więziona w Toruniu, Inowrocławiu i Fordonie. Na mocy amnestii opuściła więzienie w 1948 roku.
Mimo, że była ofiarą okresu stalinowskiego uważała, że "wyszła z tej matni brudu, okrucieństwa i pogardy zwycięsko”, wybaczyła oprawcom. Odznaczona w czasie wojny Srebrnym Krzyżem Walecznych z Mieczami i rozkazem Komendanta Okręgu Pomorskiego Armii Krajowej z 1 stycznia 1945 r. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Prawie 30 lat mieszkała na emigracji w Sztokholmie. Aktywnie działała w Kole Byłych Żołnierzy AK, Oddział w Sztokholmie, w Radzie Naczelnej Armii Krajowej na Zachodzie z siedzibą w Londynie oraz w Związku Więźniów Politycznych w Polsce.

Zobacz serwisy:

II Wojna Swiatowa>>>

Powstanie Warszawskie>>>

mch/źr. msz.gov.pl

 


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pogrzeb uczestnika zamachu na Franza Kutscherę

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 16:00
Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach odbył się pogrzeb Michała Issajewicza pseudonim "Miś", jednego z ostatnich żyjących uczestników zamachu na Franza Kutscherę w 1944 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Straż Graniczna poniżyła kombatantów Armii Krajowej"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2012 13:30
Straż Graniczna poddała kontroli antynarkotykowej kombatantów, jadących do Polski na zjazd żołnierzy AK. Weterani Armii Krajowej otrzymali sygnały, że powodem był e-mail z Białorusi z fałszywym donosem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł August Kowalczyk, żołnierz AK, uciekinier z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 06:56
August Kowalczyk - aktor, były więzień niemieckiego obozu Auschwitz, z którego uciekł, żołnierz AK zmarł w niedzielę po południu w Oświęcimiu. Miał 90 lat.
rozwiń zwiń