Rotmistrz Pilecki na Wawelu? Apel do prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 18:39
Członkowie Fundacji Paradis Judeaorum chcą, by szczątki rotmistrza Witolda Pileckiego spoczęły na Wawelu.
Audio
Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci rotmistrz Witold Pilecki został stracony w 1948 roku.  Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika
Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci rotmistrz Witold Pilecki został stracony w 1948 roku. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownikaFoto: Wikipedia/Domena Publiczna

W tej sprawie specjalny apel fundacja skierowała do prezydenta Komorowskiego, kardynała Dziwisza oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Jak przekonuje w rozmowie z Polskim Radiem Kraków Michał Tyrpa, szef Paradis Judeaorum, dokonania rotmistrza Pileckiego stawiają go na równi z królami.

Wcześniej fundacja podjęła starania, by losy rotmistrza Pileckiego stały się podstawą filmowej superprodukcji. W tym celu fundacja wysłała listy m.in. do Clinta Eastwooda i Mela Gibsona.

Rotmistrz Witold Pilecki był żołnierzem Armii Krajowej i założycielem ruchu oporu w obozie Auschwitz-Birkenau. Po wojnie został uwięziony, oskarżony, a następnie stracony przez władze komunistyczne. Oskarżenie anulowano dopiero w 1990 roku. Pilecki został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR/PR Kraków/aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Szukają szczątków rotmistrza Pileckiego. Jego syn czeka

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 15:53
Eksperci IPN pobrali próbkę materiału genetycznego od Andrzeja Pileckiego, syna rotmistrza Witolda Pileckiego. Na wojskowych Powązkach na kwaterze na Łączce prowadzone są ekshumacje ofiar komunistycznych zbrodniarzy, którzy w latach 1944-1956 mordowali polskich żołnierzy w więzieniu na Mokotowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciała ofiar komunizmu były niszczone?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 06:53
"Nasz Dziennik" ujawnia wyniki prac ekipy ekshumacyjnej pracującej na cmentarzu na warszawskich Powązkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hołd pomordowanym. Komorowski przy "Kwaterze na Łączce"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 10:47
Cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie trwają poszukiwania szczątków ofiar terroru stalinowskiego, odwiedził prezydent Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń