X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Palenie marihuany za młodu obniża inteligencję

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 11:07
Palenie marihuany, gdy mózg jeszcze się rozwija, może doprowadzić do nieodwracalnej utraty ilorazu inteligencji – dowiódł zespół neuropsychologów i psychiatrów.
Krzewy marihuany
Krzewy marihuanyFoto: Glow Images/East News

Badania, które opublikowano w ''Proceedings of the National Academy of Sciences'', były przygotowywane a potem prowadzone aż od 1972 roku. Grupa neuropsychologów i psychiatrów wyselekcjonowała grupę około 1000 osób z Dunedin w Nowej Zelandii, którym zbadano poziom inteligencji gdy wszyscy mieli po około 17 lat.

Następnie przez ponad 20 lat naukowcy śledzili życie grupy. Ich inteligencję ponownie zbadano, gdy osiągnęli wiek 38 lat. Biorąc pod uwagę inne czynniki, takie jak palenie papierosów, picie alkoholu, czy korzystanie z innych narkotyków, oraz poziom edukacji, ustalono że osoby które w młodym wieku paliły marihuanę straciły na inteligencji. Co więcej – zauważono także zależność między ilością wypalonego narkotyku a poziomem spadku. Innymi słowy – im więcej palili za młodu, tym byli głupsi.

Wśród osób, które zaczęły przygodę z marihuaną jako niepełnoletni, a potem ją kontynuowali, odnotowano średnio 8-punktowy spadek poziomu inteligencji. Ograniczenie palenia, czy też jego całkowite porzucenie, nie odwróciło w pełni efektu – ustalili naukowcy.

- Ta praca wymagała ogromnego wysiłku naukowego. Śledziliśmy ponad tysiąc uczestników, sprawdzaliśmy ich możliwości intelektualne za młodu, zanim spróbowali cannabis, oraz ponownie po 25 latach, gdy niektórzy z nich byli systematycznymi palaczami. Uczestnicy byli uczciwi w opisywaniu swoich zwyczajów, ponieważ ufali naszym gwarancjom poufności. 96% badanych pozostało z nami od początku w 1972 roku – opowiada jeden z członków zespołu naukowego, profesor Terrie Moffitt z Instytutu Psychiatrii w King’s College w Londynie.

Inni członkowie zespołu także podkreślają, że to największe tego typu badanie w historii. I choć w nauce nigdy nie należy polegać w pełni na jednym wyniku, wyniki mogą tłumaczyć popularne przekonanie o mniejszych osiągnięciach życiowych osób, które palą marihuanę.

Powtórzenie badań – przy założeniu podobnych efektów – może diametralnie zmienić treść dyskusji na temat dopuszczalności narkotyku – podkreślają naukowcy w ''Proceedings of the National Academy of Sciences''.

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

BBC, sg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czeskie dzieci palą najwięcej trawki w całej UE

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 12:19
Chodzi o dzieci do 16 lat, poinformowały czeskie media, powołując się na badania na temat narkomanii i alkoholizmu w europejskich szkołach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpanie w referendum powiedzieli "tak" marihuanie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 12:30
Władze liczącej ok. 900 mieszkańców gminy w lutym zatwierdziły przekazanie terenów pod uprawę konopi indyjskich Barcelońskiemu Stowarzyszeniu Konsumentów Marihuany. Wobec wielu wątpliwości ostateczną decyzję pozostawiono mieszkańcom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA: więcej nastolatków pali „trawkę” niż papierosy

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2012 13:33
Takie wyniki badań przedstawiło rządowe centrum medyczne w Stanach Zjednoczonych.
rozwiń zwiń