"Późniejsze emerytury niezgodne z konstytucją"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 17:46
Tak uważa NSZZ "Solidarność", która skieruje do Trybunału Konstytucyjnego ustawę emerytalną zrównującą i wydłużającą wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67-go roku życia.
Audio
Prof. Marcin Zieleniecki (L) - autor skargi do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy przedłużającej wiek emerytalny oraz przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.
Prof. Marcin Zieleniecki (L) - autor skargi do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy przedłużającej wiek emerytalny oraz przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.Foto: PAP/Piotr Wittman

Skargę komnstytucyjną przygotowywał profesor Marcin Zieleniecki. Przywołuje w niej między innymi orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego sprzed dwóch lat, wydane po wniosku złożonym przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Trybunał orzekł wtedy, że różny wiek uprawniający do przejścia na emeryturę dla kobiet i mężczyzn jest konstytucyjny. I chociaż rekomendował, że należy go zrównywać, to wskazał, że tą przesłanką do zrównywania wieku jest radykalna zmiana modelu społecznego. “Nic takiego w Polsce się nie stało, więc zgodnie z tym orzeczeniem Trybunału nie należało zrównywać wieku emerytalnego” - wyjaśnia profesor Zieleniecki.

Solidarność twierdzi także, że ustawa jest niezgodna z prawem międzynarodowym, które Polska ratyfikowała - między innymi z Europejską Kartą Społeczną i konwencją Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda zapowiada także kampanię społeczną, by pobudzić rząd do działania i wypromować propozycje przygotowane przez Komisję Krajową. Projekt walczy z patologią umów śmieciowych - mówi Duda. Jego zdaniem skandalem jest w Polsce to, że ktoś pracuje kilka lat na umowę o dzieło lub zlecenie i nie ma odprowadzanych składek do ZUS. Obecnie osoby zatrudnione na umowy o pracę nie są w stanie utrzymać całego systemu emerytalnego.
Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach zakłada, że od 2013 roku wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny 67 lat w 2020, a kobiety - w 2040.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Setki tysięcy przeciw pomysłom rządu Tuska

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2012 15:54
Związek zawodowy "Solidarność" zebrał już ponad 700 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie utrzymania wieku emerytalnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kopacz nie wpuściła "Solidarności". Emocje w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 09:25
Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu, podczas którego odbędą się głosowania nad zmianami w systemie emerytalnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS nie składa broni, będą blokować ustawę emerytalną

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 20:35
Prawo i Sprawiedliwość skieruje dokument do Trybunału Konstytucyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie zmuszać, ale zachęcać do dłuższej pracy”

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2012 08:27
- Nie popieram techniki wydłużania wieku emerytalnego, ale jest za dłuższą pracą - przekonywała Jolanta Fedak, była minister pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja obniża wiek emerytalny

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 13:30
Francuzi - przynajmniej niektórzy - będą wcześniej przechodzili na emeryturę. Rząd przyjął prezydencki dekret o obniżeniu wieku emerytalnego z 62. do 60. roku życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez etatu i emerytury. Duże luki w prawie

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 07:11
Po wydłużeniu wieku emerytalnego do 67 roku życia przedstawiciele niektórych grup zawodowych u schyłku kariery mogą się znaleźć bez środków do życia - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie są nasze emerytury?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 08:17
"Nie ma emerytur z OFE. Zaginęły między ZUS a funduszami" - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
rozwiń zwiń