Niemcy: pokazano projekt wystawy o "wypędzeniach"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 20:26
Niemiecka Fundacja "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" opublikowała plan pracy oraz wytyczne planowanej w Berlinie wystawy. Dokument został opracowany z udziałem dwóch polskich historyków.
Niemcy: pokazano projekt wystawy o wypędzeniach
Foto: Wilhelm Holtfreter/German Federal Archive/CC

- Przedłożony obecnie projekt oraz rozstrzygnięty w ubiegłym roku konkurs architektoniczny na centrum muzealno-dokumentacyjne tworzy merytoryczny i budowlany fundament fundacji - oświadczył niemiecki minister stanu ds. kultury w Urzędzie Kanclerskim Bernd Neumann.

Dokument został opublikowany na stronie internetowej fundacji między innymi w języku polskim i niemieckim.

Autorzy projektu podkreślają we wprowadzeniu, że misją fundacji jest - oprócz zachowania pamięci o przymusowych wysiedleniach i potępienia takich praktyk - pogłębienie pojednania i porozumienia oraz ukazanie "różnorodności perspektyw" w podejściu do tej problematyki.

Odnosząc się do powojennych przymusowych wysiedleń Niemców z Europy Wschodniej, autorzy utrzymują, że "wcześniejsze bezprawie nie stwarza, mimo swego ogromu, uzasadnienia prawnego i moralnego dla nowego bezprawia", zastrzegając, że "odpowiedzialność Niemców za zbrodniczą politykę nazistów nie ulega w rezultacie tego stwierdzenia relatywizacji".

Wyciszenie sporu

Decyzję o utworzeniu placówki poświęconej wysiedleniom podjął cztery lata temu niemiecki rząd. Ośrodek dokumentacyjno-informacyjny, podlegający Muzeum Niemieckiej Historii, powstanie prawdopodobnie w 2016 roku w pomieszczeniach położonego w centrum Berlina biurowca Deutsches Haus. Na realizację projektu władze przeznaczyły 29 mln euro. Oprócz centrum dokumentacyjno-informacyjnego powstanie wystawa stała, poświęcona przede wszystkim problematyce niemieckiej w europejskim kontekście, oraz wystawy czasowe, poświęcone XX-wiecznym deportacjom i czystkom etnicznym.

Krzysztof Ruchniewicz, jeden z dwóch polskich historyków biorących udział w pracach rady naukowej, powiedział, że spokojna merytoryczna praca międzynarodowego gremium przyczyniła się do "wyciszenia bardzo głośnego dawniej sporu" o sposób upamiętnienia przymusowych wysiedleń Niemców. Za sukces uznał wprowadzenie do programu pracy fundacji problematyki paktu Ribbentrop-Mołotow z sierpnia 1939 roku i będących skutkiem tego porozumienia deportacji i wysiedleń, dokonanych przez stalinowski Związek Radziecki. Ruchniewicz kieruje Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Chcemy pokazać Warszawie, że to ważna data"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2011 09:50
Dziś przypada 69 rocznica rozpoczęcia przez Niemców wysiedleń Żydów z warszawskiego getta. Elżbieta Magenheim zaprosiła warszawiaków, aby w piątek o 18.00 przybyli na Umschlagplatz.
rozwiń zwiń