X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rok temu zmarł Janusz Morgenstern

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 10:41
Jeden z najważniejszych polskich twórców filmowych. Reżyser wielu doskonałych filmów oraz seriali takich jak "Kolumbowie", "Polskie drogi", czy "Stawka większa niż życie".
Audio
Janusz Morgenstern na planie filmowym
Janusz Morgenstern na planie filmowymFoto: fot. Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

6 września mija pierwsza rocznica śmierci Janusza Morgensterna, reżysera i producenta, autora tak głośnych tytułów, jak nagrodzona w San Sebastian "Jowita", "Do widzenia, do jutra" czy "Trzeba zabić tę miłość". To właśnie współczesne dramaty, poruszające problemy młodych ludzi przyniosły mu największy rozgłos. Odnajdywał się jednak z powodzeniem we wszystkich gatunkach filmowych. Na początku kariery Morgenstern był asystentem Andrzeja Wajdy przy realizacji filmu "Kanał". Czasy spędzone w łódzkiej filmówce wspominał z wielkim sentymentem.


Jako samodzielny reżyser zadebiutował filmem "Do widzenia, do jutra" ze Zbigniewem Cybulskim i Teresą Tuszyńską w rolach głównych. Po latach, wspominając jego realizację i obsadę aktorską, Morgenstern podkreślał, że bardzo lubił pracować z amatorami.


Począwszy od lat 90. Janusz Morgenstern był przede wszystkim producentem, promującym najciekawszych młodych twórców. Ostatnim jego filmem było "Miejsze zło" na podstawie powieści Janusza Andermana. Spektakle telewizyjne Morgensterna, choćby niezapomniany "Arszenik i stare koronki" są uważane za majstersztyk sztuki reżyserskiej i analizowane przez studentów szkoły filmowej.
Urodził się 16 lipca 1922 roku w Mikulińcach koło Tarnopola. Młodość spędził na Podolu. Tam zdał maturę. Po wojnie podjął studia na wydziale reżyserii łódzkiej filmówki, którą ukończył w 1954 roku. Janusz Morgenstern otrzymał wiele nagród, wyróżnień i odznaczeń. W 2008 roku uhonorowano go Polskim Orłem Filmowym za osiagnięcia życia. W 2010 roku otrzymał nagrodę honorową na Nowojorskim Festiwalu Filmów Polskich. Rok później odsłonił swoją gwiazdę w Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Otrzymał także Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Był też odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.


Janusz Morgenstern zmarł 6 września 2011 roku w Warszawie. W jego pogrzebie uczestniczyli między innymi: prezydent Bronisław Komorowski, minister kultury Bogdan Zdrojewski, Roman Polański oraz wielu ludzi filmu i przyjaciół artysty. W ostatniej drodze towarzyszyła mu muzyka Krzysztofa Komedy z filmu "Do widzenia, do jutra" i Andrzeja Kurylewicza z serialu "Polskie drogi".

IAR, sm

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niespodziewany gość na pogrzebie Morgensterna

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2011 14:42
Roman Polański wziął udział w uroczystościach pogrzebowych Janusz Morgensterna. Nikt się nie spodziewał, że reżyser pojawi się na warszawskim Cmentarzu Wojskowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ich gwiazdy wciąż świecą

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2011 13:00
- Dziś spróbujemy ocalić od zapomnienia tych, którzy od nas odeszli w minionym roku - rozpoczął swoją audycję Ryszard Jaźwiński, gdy tylko wybrzmiała pieśń Marka Grechuty "Ocalić od zapomnienia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda Janusza Morgensterna dla reżysera "Daas"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2012 15:51
Adrian Panek to pierwszy laureat nagrody "Perspektywa" imienia zmarłego w zeszłym roku Janusza Morgensterna. Reżyser, który zadebiutował filmem "Daas" był gościem "Stacji Kultura".
rozwiń zwiń