X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Skarbnica wiedzy o polskiej piosence już w sieci

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 08:22
Na stronie internetowej Cyfrowej Biblioteki Polskiej Piosenki dostępnych jest prawie 5,5 tysiąca publikacji muzycznych.
Skarbnica wiedzy o polskiej piosence już w sieci
Foto: bibliotekapiosenki.pl

Wśród zamieszczonych w internecie materiałów ponad 4 tys. to druki muzyczne a ponad tysiąc to rękopisy z Biblioteki Jagiellońskiej zdigitalizowane i opracowane przez Bibliotekę Polskiej Piosenki w Krakowie. Utwory są wirtualnie dostępne dla czytelników.
Digitalizacja i opracowanie publikacji muzycznych, które znajdują się w Bibliotece Jagiellońskiej, zajęło Bibliotece Polskiej Piosenki trzy lata. W latach 2009-2010 przedsięwzięcie dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2010 projekt finansuje Unia Europejska.
- Cyfrowa Biblioteka Polskiej Piosenki daje pełną i autoryzowaną informację o utworze i jego autorze. Ponadto przeprowadzamy różne śledztwa muzyczne, np. gdzie i kiedy powstała piosenka "Wlazł kotek na płotek". Rozwiązujemy zawiłości wynikające z nieporozumień typu kto jest autorem pieśni "Góralu czy ci nie żal". Wszyscy myśleli, że napisał ją góral, tymczasem twórcą jest ceper z Krakowa - mówi pomysłodawca oraz dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański.
Zbiory dla każdego
Dyrektor zaznaczył, że dzięki łączom internetowym, krakowska biblioteka jest dostępna nie tylko dla Polaków w kraju, ale i dla licznej Polonii. Stronę odwiedza średnio ok. 700 tys. osób miesięcznie.
Aby wirtualnie wypożyczyć zbiory należy się zarejestrować na stronie internetowej Biblioteki Polskiej Piosenki i podając dane osobowe uzyskać login. Książkę, nie wychodząc z domu, można wypożyczyć na dwa tygodnie. Oddana wraca na półkę biblioteki i pojawia się w wypożyczalni online jako pozycja dostępna.
Wirtualnie wypożyczane utwory są zabezpieczone przed piractwem. System internetowy, jakim dysponuje krakowska biblioteka cyfrowa, nie pozwala skopiować utworu m.in. dzięki znakom wodnym.
Wirtualne udostępnienie publikacji muzycznych było możliwe dzięki współpracy Biblioteki Piosenki Polskiej z Biblioteką Jagiellońską.
Obecnie Biblioteka Jagiellońska digitalizuje głównie czasopisma XIX i XX-wieczne, ponieważ są one na papierze kwaśnym, ulegającym zniszczeniu. Ponadto biblioteka cyfryzuje - skarby narodowe, takie jak np. rękopis Kopernika. - Nie zdążymy wszystkiego odkwasić, mimo że mamy linię do masowego odkwaszania książek. To wyścig z czasem - przyznał Pietrzyk.

Czytaj więcej w serwisie MUZYKA >>>

PAP, sm

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Książki z największych cyfrowych bibliotek świata na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2011 06:23
Tylko do czerwca bez opłat ściągać będzie można ponad dwa miliony elektronicznych książek w 100 językach, oferowanych testowo przez trzy stołeczne biblioteki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Google zeskanuje zbiory Biblioteki Brytyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 12:35
Gigant Google opublikuje w internecie część zasobów Biblioteki Brytyjskiej. Umożliwi to zawarta dziś specjalna umowa.
rozwiń zwiń